Családfakutatásnak indult, 8 évvel később pedig egy Jászárokszállás történelmét képekben bemutató kiadvány lett belőle. Több éves gyűjtőmunka, digitalizálás, rendszerezés és feliratozás után idén jelent meg az Jászárokszállás Anno. A könyv népszerűsége minden előzetes elvárást felül múlt.
5000 beérkezett fotóból végül 700 kerülhetett be abba a 250 oldalas könyvbe, ami a jászárokszállásiak 1945 előtti életét mutatja be korabeli fényképeken keresztül. A kiadvány ötlete Balogh Balázs családfakutatásával kezdődött. A családi fiókokból előkerültek a régi, olykor több mint fél évszázados fotók. A könyv 22 fejezetben mutatja be, milyen is volt az élet Árokszálláson az 1900-as évek elején.
– A könyv elejét a város fotóival kezdjük, az első fényképekkel, ami durván 1850-től indul és ez után az életnek a folyamát követi, tehát a születés, keresztelők, babaképek, gyerekekről fotók, női, férfi portrék, családok és ezután jönnek a társadalmi szervezetek, tűzoltóság, sportkör – sorolta a szerkesztő, Balogh Balázs.
A könyv bemutatójára olyan nagy volt az érdeklődés, hogy a könyvtár nem tudott olyan termet biztosítani, ahová mindenki befért volna. Az árokszállásiak körében nem csak a múltat felidéző könyv megjelenése aratott nagy sikert, hanem már maga a kezdeményezés is nagyon népszerű volt.
– A Jászvidékben mikor megjelent a felhívás, hogy gyűjtjük a képeket, szinte az első nap megrohamoztak minket fényképekkel. Minden korosztály hozott fényképeket a fiataloktól az idősekig. Láttam rajtuk, amikor megérkeztek és mosolygós arccal hozták a filmeket, hogy ez egyfajta időutazás volt mindenkinek – emlékezett Szűcs Krisztia, a városi könyvtár vezetője.
A kiadványba a beérkezett képeknek csupán a töredéke kerülhetett bele. Tehát minden adott ahhoz, hogy Balogh Balázs összeállítsa a második kötetet is. A lelkes csapat azonban először igyekszik kipihenni azt a 8 évet, ami alatt az Árokszállás Anno elkészült.