Gyöngyös adott otthont az Összefogás a fogyatékos emberekkel című konferenciasorozat legutóbbi állomásának. A rendezvény célja a társadalom szemléletformálása, valamint a halmozottan sérültek és családtagjaik társadalmi befogadásának növelése.
1.100.000 halmozottan hátrányos helyzetű ember él ma Magyarországon egy kutatás szerint. Sok esetben olyan családok kerülnek önhibájukon kívül nehéz, olykor kilátástalan helyzetbe, akik fogyatékossággal élőket nevelnek. Nekik próbál segíteni a Halmozottan Sérültek Heves Megyei Szülőszövetsége. Az elmúlt hetekben konferenciasorozattal járták a megyét, hogy minél több emberrel megismertessék céljaikat és a fogyatékkal élő emberek hétköznapjait.
– Elsősorban olyan kutatási eredményeket és olyan tapasztalatokat szeretnénk megosztani az érdeklődőkkel, ami segítséget jelenthet azoknak a családoknak, akik hasonló helyzetbe kerülnek, vagy kerültek – mondta Domán Zoltán, a Halmozottan Sérültek Heves Megyei Szülő Szövetsége elnöke.
Bár ezekkel a témákkal is egyre több szakirodalom foglalkozik, a gyakorlati oldalon még sok a hiányosság. Például a mai napig nem tekintik munkaviszonynak a fogyatékkal élő családtag ápolását. Emellett a súlyosan értelmi, vagy testileg sérült embereknek a legtöbb esetben nincs jövőképük.
– A súlyosan halmozottan fogyatékosok esetében nagyon ritkán hallani arról, hogy munkavállalóként el tudtak helyezkedni. Bár nyugaton ez bevett szokás, hogyha van valamifajta tevékenység, ami munkatevékenységnek tekinthető, akkor arra megtanítják, hogy ő is dolgozni tudjon – fogalmazott Dr. Márkus Eszter, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának dékánhelyettese.
A speciális intézményekben dolgozó szakemberek azon munkálkodnak, hogy a lehető legnagyobb önállóságra neveljék a fogyatékkal élő fiatalokat. A Halmozottan Sérültek Heves Megyei Szülőszövetségének tagjai pedig bíznak benne, hogy programjaikkal elősegítik a sérült emberek társadalmi integrációját.