Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás napján Gyöngyös város önkormányzata nyilvános megemlékezést tartott a városházán. Az egybegyűltek a 97 évvel ezelőtt tartott trianoni békediktátumra és annak a magyarságra gyakorolt hatására emlékeztek Horváth László történész, a szolnoki Damjanich János Múzeum igazgatója és a Pesti Zenés Színpad társulata segítségével.
Tavaly először tettek kísérletet helyi szinten arra, hogy történészek segítségével kibeszéljék a traumát. Ezt kívánták folytatni idén, amikor Horváth Lászlót kérték fel a trianonnal kapcsolatos gondolatai elmondására. A történész mint az legfontosabb ünnepnapunkról beszélt a nemzeti összetartozás napjáról, kiemelve, hogy a kibontakozásnak, fejlődésnek az alapja minden korban az összefogás. Majd feltette a kérdést: kiket is ünneplünk ezen a napon. A köszönet szerinte mindenekelőtt a határon túli megmaradt magyarokat illeti.
Miattuk, az ő erejüknek és kitartásuknak köszönhetően nem gyásznapként kell e napra tekintenünk – mondta a történész, aki szerint ha a múltból okulni tudunk, s ha a kihívások hatására meg tudunk újulni, akkor erőt meríthetünk ezen az ünnepen. Kosztolányi szavait idézve: Kissé lehajtani a fejet, de a szívet azt föl, föl barátaim. Ennek a szellemét tükrözte a Pesti Magyar Színpad társulatának előadása is, akik versekkel, dalokkal, korbeli visszaemlékezésekkel idézték meg Trianon örökségét, amely Hiesz György polgármester szerint ma sem kerülhető meg.
A 97 évvel ezelőtti traumát a magyarságnak máig nem sikerült teljesen kihevernie. Hiesz György szerint az iskolákban és a közéletben is többet kellene beszélni róla – politikai megosztottság nélkül.