2004-től rendezik meg szerte a világon a hepatitis világnapját, melynek célja, hogy felhívják a figyelmet a vírusok okozta krónikus májgyulladásra, kialakulásának okaira és a betegség korai felismerésének jelentőségére. A világon mintegy félmilliárd ember szenved krónikus hepatitis B vagy C fertőzésben, Magyarországon a fertőzöttek száma százezerre tehető. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos lenne részt venni a szűrővizsgálatokon.
Jelenleg csupán minden huszadik vírusos májgyulladásban szenvedő ember tud arról, hogy fertőzött, és száz betegből mindössze egy részesül kezelésben – ez az egyik legnagyobb probléma, és ezen kellene gyökeresen változtatni – hangsúlyozta dr. Makara Mihály.
– A problémát az képezi, hogy a betegeknek a többsége nem tud a betegségéről, a betegség nem okoz panaszt egészen hosszan, tehát hosszú évtizedeken át, akár 50 évig is panaszmentesen pusztulhat a máj. A májnak a tartalékai pusztulnak el, és amikor a tartalékok elpusztultak, akkor következnek be a sárgaság és egyéb súlyos tünetek – sorolta Dr. Makara Mihály, a Szent László Kórház főorvosa.
A szűrővizsgálatokhoz és terápiás kezelésekhez való hozzáférés sokat javult – emelte ki a szakember.
– A betegséggel kapcsolatos alapvető nézőpontok változtak meg az utóbbi időkben, tehát korábban májbiopsziára volt szükség, ahhoz hogy valaki diagnózishoz juthasson és kezeléshez juthasson, ma ez nem szükséges, tehát egy ultrahangszerű géppel meg tudjuk nézni, hogy mennyi szövet, mennyi zsír van a májban, tehát nem szükséges ma már biopszia. Régebben a kezelések sokkal kevésbé voltak hatékonyak, 40-50 %-ban, ma gyakorlatilag 100 %-ban garancialevéllel tudjuk kiirtani a vírust még súlyos állapotban is – tette hozzá a főorvos.
A főorvos hozzátette: vannak olyan tényezők, amelyekre érdemes odafigyelni, és orvoshoz fordulni. Így például az, hogy ha valaki 1993 előtt vérátömlesztésen esett át, vagy tetoválást csináltatott nem megbízható helyen, ha az édesanyja májbeteg, vagy, ha elutasították valaha véradáson.