Abasár az ivóvíz-szennyeződés megszüntetésére és a nem használt kutakból feltörő vizek elvezetésére kapott lehetőséget egy kormányhatározat alapján, mintegy 240 millió Ft értékben. A feladatok egy részét 2018. december 31-ig el kell végezni. A szennyeződés felmérése mellett nem csak az önkormányzat kapott feladatot, hanem a szolgáltató, az ÉRV Zrt. is, 360 millió forint értékben. Az ő feladatuk az, hogy az egészséges ivóvíz biztosítása vízmű-tározói szinten is megtörténjen – erről tartott ma sajtótájékoztatót Horváth László, országgyűlési képviselő, valamint dr. Lénártné Benei Anikó, Abasár polgármestere.
2013-ban az abasári ivóvízhálózatban nagymértékben jelentek meg szerves oldószerek. A szennyeződés további következményeinek kezelése nagyon hosszú folyamat lesz – mondta Horváth László országgyűlési képviselő, aki kiemelte: 3 fontos célkitűzése van a kormánynak: az ivóvíz ellátás biztonságának garantálása, a lakosok házainak, valamint a környezetnek a védelme.
A lezárt kutak vizeit jelenleg a környezetbe engedik, amely már nem szennyezett, hiszen egy tisztítómű megszűri azt, ugyanakkor a feltörő talajvizek sok vízkáreseményt okoznak. Ezeket a további gondokat kell most megoldani, melyre közel 600 millió forintos keretet biztosít a kormány.
– A talajvizek, feltörő vizek oly mértékben teszik vizenyőssé és oly mértékben károsítják ezeket a vízműtelepi berendezéseket, hogy a vízműtelepnek a rekonstrukciójára, illetve a vízműtelep egyes létesítményeinek, a víztározó medencéknek a kiváltására van szükség, hiszen azok 54 évvel ezelőtt épültek és nem tudnak ellenállni most már ennek a talajvíztámadásnak és a vízbetöréseknek. Tehát egyfelől a vízműtelepnek a rekonstrukciója fog megtörténni, másfelől pedig az önkormányzatnak lehetősége lesz arra, hogy ezeket a feltörő plusz vizeket biztonságosan el tudják vezetni a Bene-patakba – magyarázta Horváth László országgyűlési képviselő.
Két új, 250 köbméteres nagytározó megépítése is része a projektnek, melyet 2018. december 31-ig kell elkészíteni.
Harmadrészt pedig az is fontos feladat, hogy a szennyeződésnek megtörténjen a teljes lokalizációja.
– Jelenleg Abasár község önkormányzata egy erre alkalmas környezetvédelmi céggel kísérletszerűen már ezt a víztisztítást, amely pozitív kútként feltörő vízmennyiséget jelenti – kisebb mennyiséget, mint amire ezek a kutak termelésben képesek természetesen 200 liter/perccel dolgoztatja és szűri. De ennek mértékét meg kell majd emelni azért, hogy ez a szennyeződés, ami egyébként lent mélyen valahol a hegy belsejében, aljában, közepében benne van, ez tovább ne tudjon menni, hanem ennek a vízkitermelésnek a kapcsán itt szűrésre kerüljön – fogalmazott dr. Lénártné Benei Anikó polgármester.
A sajtótájékoztatón elhangzott: fontos, hogy minél hamarabb kezeljék a felmerülő problémákat, hiszen nagy veszélyt rejthetnek magukban, valamint hosszútávon éreztetik hatásukat.