Második alkalommal rendezték meg az „Egészséges fiataltól, egészséges jövőt” elnevezésű versenyt a Kolping Házban. A vetélkedő célja ezúttal is az elsődleges prevenció, vagyis a fiatal korosztály betegségtudatosságának növelése volt. A drog, alkohol, dohányzás káros hatási, az elsősegélynyújtás és krónikus betegségek megelőzése témakörökben 6 csoport mérhette össze tudását.
„A passzív dohányzás nem olyan káros, mint az aktív.” „ A koffeint nem lehet túladagolni” – egyebek mellett ezekről az állításokról kellett eldönteniük, hogy helyesek-e, azoknak a diákoknak, akik részt vettek az „Egészséges fiataltól, egészséges jövőt” elnevezésű vetélkedőn.
– Az önök korosztályának azért valami megadatott, hogy sokkal jobbak lehetnek az életkilátásaik, sokkal hosszabb ideig élhetnek egészségben, ha – és itt jön a ha – ha odafigyelnek magukra. És ugye ez a vetélkedő is arról szól, hogy mit tehet maga az ember annak érdekében, hogy egy szebb, boldogabb élete legyen – fogalmazott köszöntőjében Hiesz György polgármester.
Az 5 fős csapatoknak első körben egy tesztet kellett kitölteniük, amelyre 45 percük volt, ezt követően pedig gyakorlatban is meg kellett mutatniuk tudásukat.
A verseny alapítója, dr. Watti Rézan rendszeresen tart előadásokat a gyerekeknek az alkohol, a drog, vagy a dohányzás káros hatásairól, és a szexuális úton terjedő betegségekről is. Ezzel pedig hosszú távú célja van.
– Az a célom, hogy ha egy olyan generáció nő fel, aki már egészségtudatos fiatalkorban, akkor felnőttkorban sokkal inkább leveszi a terhet az egészségügyi rendszerről. Kevesebbet fognak kórházakba járni, sokkal egészségesebbek lesznek – magyarázta.
A középiskolások úgy vélik, hasznos számukra egy-egy ilyen megmérettetés.
– Szerintem nagyon fontos a fiatalok körében, hogy felhívjuk ezeknek a betegségeknek a megelőzésére a fontosságot, és a módot, hogy hogy tudjuk ezeket kivédeni. Ez a verseny is ugye erről szól, hogy minél jobban terjesszük a fiatalok körében akár az AIDS, akár a HIV, vagy egyéb nemi úton terjedő betegségek megelőzését – vélekedett a 11. osztályos Felső Kata.
A tervek szerint jövőre már regionális szintre is kiterjesztik ezt a kezdeményezést – tudatta végül dr. Watti Rézan.