Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Három vallás, egy béke

Három vallás, egy béke

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Lehetséges-e és tud-e békében élni egymás mellett a zsidó, keresztény és iszlám vallás? Erre keresi a választ a „Béke gondolata Ábrahám örököseinél” címmel megrendezett előadássorozat, amelynek legutóbbi állomását gyöngyösi művelődési központban tartották meg.

A békés együttélés lehetőségét, a különbözőségek helyett az összekötőkapcsokat keresi a zsidó, keresztény és muszlim vallások között a „Béke gondolata Ábrahám örököseinél” című előadássorozat. Az isteni akarat nem engedi meg az agressziót – mondja Weisz Péter a konferencia egyik előadója-, aki hozzátette- a gyűlöletet csak az emberi tényezők alakítják ki.

– Mi hiszünk abban, hogy a hívő ember az nem lehet kirekesztő, nem lehet megkülönböztetést valló. Sajnos létezik a világban radikalizmus, aki visszaél a hittel. A mi dolgunk megmagyarázni, hogy ennek semmi köze vallásos ideológiához, ez az emberi agresszió. Ezért beszélünk fundamentalizmus kapcsán ennek a radikális válfajáról, a politikai fundamentalizmusról – magyarázta Weisz Péter, a Barankovics Izraelita Műhely elnöke.

A zsidókat, a keresztényeket és a mohamedánokat összeköti a szent könyvekbe foglalt isten és emberszeretet mondja a muzulmán vallású Assani Omar, aki szerint ezt kell keresni, nem pedig azt, ami szétválaszt.

– Mindig azt kell keresni, hogy mi az, ami összeköt minket, mi az, amire az istenünk, a vallásunk utasít, illetve próbál minket ránevelni, rávezetni, hogy együtt tudjunk működni, hogy az isteni akarat végbe tudjon menni. Ez nagyon fontos kérdés. Mindannyiunknak ez a feladata, ez a kötelessége – erősítette meg.

A gyűlölet, a kirekesztés mögött mindig az ember van, nem pedig a hit. Ezért vissza kell térni az alapokhoz, ahhoz az erkölcsi támaszhoz, amit a tóra, az újtestamentum és a korán nyújt. Foglalták össze a konferencia legfőbb mondanivalóját az előadók.


Tovább az archívumra