Az év második hetében nőtt az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma. A megyében összességében a betegek aránya még alacsony influenza-aktivitást mutat, ugyanakkor a Hatvani és Gyöngyösi Járásban már elérte az arány a járványküszöb alsó értékét. Ebben a szezonban nőtt a térítésmentes oltóanyagot igénylők száma – tudtuk meg dr. Pozsgai Szabolcs helyettes tisztifőorvostól.
Megyénkben 3 év alatti gyermekeknél alkalmazható oltóanyag közel 65 százaléka, míg a 3 év feletti rizikócsoportokba tartozók esetében 51 százalék került felhasználásra.
A megyei praxisokból származó adatok alapján január 8. és 14. között közel 300 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A statisztikai jellegű járványküszöb 150 százezrelék– emelte ki dr. Pozsgai Szabolcs, aki hozzátette: még ez alatt vagyunk bőven Heves megyei vonatkozásban, hiszen jelenleg 92 százezrelék az influenza-aktivitás. Vannak azonban helyi szintű kivételek.
– Nyilván a megyén belül lehetnek helyi jellegű eltérések, ahogyan az országon belül is a megyék között. Ez alapján egyébként a Hatvani és Gyöngyös környéki területre vonatkozóan már az úgynevezett statisztikai járványküszöb feletti, tehát 170 százezrelékes influenzaaktivitást becsültünk az orvosoknak a jelentése alapján – sorolta dr. Pozsgai Szabolcs.
Az influenza ellen a legjobb védekezés a védőoltás, és még nem késő beadatni a szakember szerint.
– A védettség kialakulásához egy ilyen 10-14 napra van szükség. Azt viszont hagy mondjam el, hogy ha már esetleg egy influenza, fertőzési, lappangási időszakban történik meg az oltás, akkor már az oltás az nem fogja megakadályozni, hogy kialakuljon az adott oltottnál a megbetegedés. Itt esetleg azt a téves következtetést vonhatja le az illető, hogy ha beteg lesz az oltást követően, akkor hogy hát hiába kapta az oltást. Ő már valószínű, hogy a lappangási időszakban volt – magyarázta a szakember.
Ebben a szezonban nőtt a térítésmentes oltóanyagot igénylők száma. Megyénkben 3 év alatti gyermekeknél alkalmazható oltóanyag közel 65 százaléka, míg a 3 év feletti rizikócsoportokba tartozók esetében 51 százalék került felhasználásra.