„Tanulj tovább felsőoktatási duális képzésben” elnevezéssel interaktív egyeztető fórumot tartott a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Mátra Művelődési Központban. Az eseményen a duális képzésben résztvevő Heves megyei vállalatok és a velük együttműködő egyetemek mutatkoztak be az érdeklődő középiskolásoknak.
Heves megye az ország legdinamikusabban fejlődő megyéi közé tartozik ipari termelés szempontjából. Probléma azonban a szakképzett munkaerő hiánya – éppen ezért hívta életre a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a duális szakképzési fórumot, hogy a fiataloknak utat mutassanak a jövőt illetően.
– Ennek a rendszernek több előnye van, néhány előnyét kihangsúlyoznám. Az egyik az, hogy a diák az közvetlen gyakorlati tapasztalatokat szerez a munka világáról, tehát mire végez, gyakorlatilag rendelkezik egy bizonyos munkakultúrával, megismeri a képzésben résztvevő céget, ahol magasan képzett szakemberek foglalkoznak velük. És az orientáltságnak az a lényege, hogy a képzés, illetve a választott szak, az már igazodjon a gazdaság azon igényéhez, ahol a legégetőbb a munkaerőhiány – magyarázta dr. Bánhidy Péter, a HKIK elnöke.
A fórumon 5 egyetem, és a megye gazdaságának meghatározó cégei is képviseltették magukat – köztük a Seissenschmidt vállalat is.
– Nagyon fontosnak tartjuk, hogy mi is részt veszünk ebben a programban, tulajdonképpen ezzel a jövő generációját biztosítjuk cégünk számára – hangsúlyozta Kuruc Márta cégvezető.
Dániel duális képzésben vesz részt, és jelenleg a cégnél dolgozik.
– Miközben az egyetemre tudok járni, mellette már úgy végzem el és kapok diplomát, hogy már rendelkezek 2 év szakmai gyakorlattal, ami sokat számít majd a későbbiekben, amennyiben felvesznek a céghez, de hogy ha mégsem, akkor is már bele tudom írni az önéletrajzomba, hogy már van gyakorlatom, amivel nagy előnyhöz jutok – vélekedett a fiatalember.
A Miskolci Egyetem szintén bemutatkozott a rendezvényen. Jakab Nóra rektorhelyettes elmondta: ennek az új képzési formának rengeteg előnye van, és egyre több hallgatójuk választja.
– A 2015/16 tanévben tulajdonképpen elindítottuk a duális képzéseket, azért, hogy az eleve – véleményem szerint, ahol lehet, gyakorlatorientált képzéseink máshogyan legyenek gyakorlat orientáltak. És azt kell, mondjam, hogy az elmúlt 3 év egy sikertörténet, mert több mint 200 együttműködési megállapodásunk van az ország különböző részein és a duális hallgatóinknak a száma pedig 162 az összhallgatói létszámon belül – sorolta.
Dr. Bujdosó Zoltán, főigazgató hangsúlyozta: 13 új vállalati partnerrel sikerült most szerződést kötniük valamennyi tudományterületen, és a Károly Róbert Campus is várja azokat a hallgatókat, akik a duális képzés iránt érdeklődnek.