Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Akadémiai esték

Akadémiai esték

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A Károly Róbert Campus Akadémiai Esték idei előadássorozatának első vendége Dr. Bayer József volt. A politológus a globalizáció politikai hatásairól tartott előadást.

A globalizáció politikai dinamikájáról és ennek a folyamatnak a hatásairól tartott előadást Dr. Bayer József a Gyöngyösi Campuson. Kiemelte, hogy a globalizáció napjaink kulcskérdése, mert befolyásol mindent, a gazdaságtól a politikán át a kultúráig. Ez az utóbbi 40 évben felgyorsult, melynek hátterében az informatikai forradalom áll.

– A politika számára nagyon sok kérdés vet fel. Mennyiben önálló még a nemzetgazdaság? Amikor annyira függ ezektől a nemzetközi nagyvállalatoktól. Ha fel akar zárkózni, fejlődni akar egy gazdaság, akkor be kell kapcsolódni a nemzetközi értékláncokba, ellátási láncolatokba. Azokról viszont nem a kormány dönt, nagyon fontos gazdasági kérdésekről, amelyek az emberek életét meghatározzák, nagyvállalatok menedzsmentje dönt – magyarázta.

Véleménye szerint a globalizáció nem teremt egyenlőséget, gyakran nagyon nagy egyenlőtlenségeket produkál, de egészében véve mégis a mélyszegénységből kiemeli az embereket. Több százmillió ember él jobban ma és tud élni azokkal az előnyökkel, amit a nagy áruforgalom a nemzetközi termelés és elosztás lehetőségei megteremtenek.

– Ez fölveti azt a kérdést, hogy mennyire fér össze egyáltalán a globalizáció a nemzeti szuverenitás és a demokrácia kérdése. Manapság sokan mondják, hogy a demokrácia kezd visszaszorulni, és ennek egyik oka ez, hogy globalizáció olyan diadalmasan tör előre – osztotta meg hallgatóságával az akadémikus.

Hangsúlyozta, hogy ez egy objektív folyamat, ami felé a világgazdaság tart és nem lehet visszafordítani. Valójában az a kérdés, hogy miként tudjuk úgy szabályozni, hogy mindenki jól járjon vele. A szakember véleménye szerint egy újfajta politikai szabályozásra van szüksége a globalizációnak.


Tovább az archívumra