Abasáron tartotta közgyűlését a Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetségének elnöksége. A szakemberek az oltványkészítésről és az oltványok piacáról tanácskoztak, értékelték az elmúlt évet és a jövőre vonatkozó teendőkről is beszéltek.
Itt kezdődik a szőlő élete, mutatja a hajtatóban Pálinkás Attila abasári borász a szőlőoltványokat. Ezek az oltványok pedig már ültetésre várnak a homokos takaró alatt. Hosszú utat tesz meg a szőlővessző, míg termőre fordul, és sok munkával jár az oltványkészítés. Régen sokan oltványoztak Abasáron, évtizedekkel ezelőtt, volt olyan év, hogy 14 millió oltványt készítettek a településen élők, ma már ez országosan 5 millió- meséli Pálinkás Jánosné, akinek családja már ötödik generáció óta készíti az alanyokat. De azt mondja, most nehéz időszakot élnek.
Küzdelmekkel teli évet hagytak maguk mögött az oltványozók- mondta a közgyűlésen Molnár Ákos alelnök. A szőlő- és borágazat fontos alágazata a szaporítóanyag előállítás, hiszen az alapokat az oltványosok teremtik meg, amellyel eredményes borászatot lehet építeni. Az alelnök azt mondja, fontos, hogy a szőlőtermelők időben gondolják át terveiket, hogy milyen szőlőt szeretnének telepíteni, mert az oltvány elkészítése időigényes.
Molnár Ákos szerint, az elmúlt évtizedben, sokan keresték a külföldi szőlőoltványokat, azonban a gazdák rájöttek, hogy a más ökológiai körülmények között megtermelt oltvány nem a várt eredményt produkálta, így már inkább a magyar, jó minőségű, ellenőrzött terméket keresik a termelők. Hazánkban még töretlen a telepítési kedv, ezért a piacaik még viszonylag stabilak-tette hozzá az alelnök.