Erdei vadak rongálják a termést és a kerteket körbevevő kerítéseket a Sár-hegyen. A gazdák azt mondják, az elmúlt néhány évben szaporodtak meg az ilyen jellegű károk a környéken. A telektulajdonosok úgy érzik, egyedül maradtak, nem segítenek nekik abban, hogy meg tudják óvni veteményesüket.
– Körbe van kerítve mindenkinek. A vaddisznó feltúrja, az őz átugorja. A kis fákat körberakjuk karóval, megkötözzük, mindent elkövetünk – mutatja Bogdán Györgyné.
Letört ágak, megrongált kerítések, tönkre tett termés. Számos, a Sár-hegyen földet művelő gazdát fogadta már ez a látvány minimum egyszer az elmúlt hetekben. Vaddisznók, szarvasok, őzek és nyulak is rájárnak a veteményesek terméseire.
– Én a vadásztársaság elnökének ezt a problémát régebb óta jelzem egyfolytában. Mivel a fenti részen, amit majd meg fogok mutatni, teljesen lerágták a frissen telepített szőlőt és ez nekünk elég komoly kár. Azt mondták, hogy a vadásztársasággal próbáljunk egyezkedni, de a vadásztársaságot meg ez az új sertéspestises törvény arra kényszeríti, hogy vadgazdálkodást nem tudnak folytatni, mert a fegyverhasználatot megtiltották a törvény következtében – sorolta Farkas István.
Van olyan kert, ahol az elültetett kaporból csupán két szál maradt meg. Egy másik telken még a rózsák is körbe vannak kerítve, mert a virágokat is lelegelik az állatok. A kerteket körülvevő kerítések azonban nem sokat érnek. A kár rendszerint több tízezer forint, de előfordul, hogy meghaladja a százezer forintot is.
– Ezek a munkás emberek, akik a pénzüket, idejüket, fáradtságukat, szeretetüket beleadják, és akkor egy tollvonással menjen a másikhoz, majd intézi, menjen a harmadikhoz, majd intézi. De most hol is az igazság? Azt mondja, hogy 20-30 ezer forintért majd kivizsgáltatjuk. De a kis embernek a 20-30 ezer forint az 20-30. De mindenki küldi a másikhoz és itt marad a kár – mondta keserűen Bogdán Györgyné.
A telkek tulajdonosai el vannak keseredve. Úgy érzik, akárkihez fordulnak, nem kapnak megfelelő segítséget abban, hogy megóvják a szorgos munkával megtermelt növényeket.