Gyöngyösön tartotta utolsó nyilvános előadását Boldizsár Ildikó meseterapeuta, aki az Akadémiai Esték legutóbbi előadásán többek között azokra a kérdésekre is választ adott, hogy Kiknek szól a meseterápia? Hogyan gyógyít és milyen terápiás hatásai vannak a meséknek? A meseterapeuta hasznos tanácsokkal látta el a megjelent szülőket, nagyszülőket, óvónőket és tanárokat.
A mesék világában szerzett több évtizedes tapasztalatait osztotta meg Gyöngyösön a hallgatósággal Boldizsár Ildikó. A meseterapeuta mindenféle szituációban mesélt már. Például esküvőn, születésnapon, temetésen, de hallgatta már meséjét újszülött, beteg gyermek, vajúdó nő és haldokló is. Boldizsár Ildikó vallja, minden élethelyzetnek megvan a maga története, amelyik segíteni tud a továbblépésben.
– Ugyanaz a célja, akár gyerekekkel dolgozunk, akár felnőttekkel. Az a cél, hogy a meséken keresztül javítsuk az életminőséget. Illetve nem mi javítunk, hanem azt a mesét, amit kiválasztottunk a fejlesztés céljából, ez a mese tudjon segíteni. Meg tudja mutatni, hogy hogyan lehetne valaki egészségesebb, boldogabb, vidámabb, könnyedebb, gondolkodóbb, érzőbb, érzékelőbb, intuitívabb, bölcsebb. Hát kinek-kinek a saját hiányossága szerint – mondta el 01:06-01:40 – Boldizsár Ildikó meseterapeuta.
A mesék eredetileg felnőtteknek szóltak. Hiszen alkalmasak a hagyományok továbbadására, a bennük elrejtett üzenetek segítségével tanítanak, valamint számos élethelyzet megoldásához mutatnak utat. Ezek adják a meseterápia alapját is.
– Azokat az üzeneteket, amik rejtve ott vannak a mesékben, azt testi tapasztaláson keresztül – tehát mindenképpen a test bevonásával, és ide tartozik a képzelet megmozgatása, a belső képek aktivizálása – tehát ennek a bevonásával jusson a mese hallgatója olyan élményes tapasztalatokhoz, amelyeket aztán a saját életében tud használni – magyarázta Boldizsár Ildikó.
Az előadáson részt vevő szülőket és pedagógusokat arra bíztatta, hogy meséljenek minél többet a gyerekeknek, hiszen ezt az élményt nem pótolhatja semmi. Ráadásul a mesék viselkedésbeli mintákat is adnak az életben való eligazodáshoz, vagyis stabil alapokkal vértezik fel a gyerekeket.