Abasár adott otthont a Polgárőr Polgármesterek Fórumának, melyet az Országos Polgárőr Szövetség és a Település Önkormányzatok Országos Szövetsége szervezett. A fórum célja a települések biztonságának, a bűnmegelőzés aktuális kérdéseinek, a polgárőr egyesületek és az önkormányzatok együttműködési tapasztalatainak áttekintése és értékelése volt.
– Csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma, ezt talán tavalyról hallották, hogy 2017-hez képest gyakorlatilag megfeleződött a bűncselekmények száma, a rendőri eljárásban regisztrált bűncselekmények száma. 428-30 ezer körüli számról 215 ezerre csökkent. Mindemellett az országban kiegyensúlyozott közbiztonsági helyzetről beszélhetünk, és az összes résztvevő között – így például a polgárőrség – hatékony együttműködés tapasztalható – ezt Dr. Balogh János, országos rendőrfőkapitány mondta a Polgárőr Polgármesterek Fórumán, melynek ezúttal Abasár adott otthont.
– Mindenképp szükségszerű, hogy ezek a civilek, illetve maguk az önkormányzatok valóban találkozzanak egymással, megismerjék egymást, egymás munkáját, és így tudják kiegészíteni az ott folyó munkát, illetve letéteményesei egy-egy településen a nyugalomnak és a biztonságnak. Ehhez komoly munkára van szükség, és nyilvánvaló hogy ennek az összejövetelnek is, ahol a Polgárőr Polgármesterek találkoznak, ez a lényege, hogy mi az, amit ebben a dologban még tehetnénk – fogalmazott dr. Lénártné Benei Anikó polgármester.
Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke kiemelte: nagyon nagy szerepe van a polgárőrségnek a biztonság fenntartásában.
– 1700 olyan település van, ami 1000 fő alatti, ez az önkormányzatoknak közel a fele 1000 fő alatti, itt azért nincsenek rendőrőrsök, tehát elsődlegesen a rendet, fegyelmet, azt mégiscsak a polgárőrök tartják fent, vagy ők jeleznek a rendőrségnek, a kmbs-nek, és aztán megy fel a szolgálati úton, ahogyan kell. Úgyhogy óriási szerepe van – fogalmazott.
Dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke az aktuális helyzetet illetően elmondta: a polgárőrség létszáma mára stabilizálódott.
– A 2013 egyesület, 62 ezer tag azt jelenti – most már ez évek óta stabil létszám – hogy a polgárőrség az beágyazódott, integrálódott a magyar társadalomba – vélekedett.
A szakember hozzátette: nem csak a rendőrséggel, de az önkormányzatokkal is nagyon jól együtt tudnak működni.