Jó szociális ellátást, biztos megélhetést kell biztosítani a nyugdíjasoknak– hangzott el a Heves Megyei Nyugdíjas Parlament ülésén, Gyöngyösön. A fórumon egyebek mellett az alacsony nyugdíjakra, az egészségügyi alapellátás hiányosságaira és a rokkantak ügyére is szerettek volna megoldást találni a jelenlévők.
A nyugdíjasok életkörülményeikkel kapcsolatban tették fel kérdéseiket a fórumon, de javaslatokat is megfogalmazhattak a helyzetük javítására vonatkozóan.
– Heves megye az ország egyik legöregebb átlagéletkorú megyéje, Gyöngyös ugyanígy. Gyakorlatilag a lakosság több mint 1/3-a nyugdíjas korú és egy csökkenő lakosság, egy öregedő lakosságnál teljesen természetes, hogy a polgármester igyekszik minden olyan alkalmat megragadni, hogy ennek a nagyon széles rétegnek, az összes olyan gondját, baját vállaljuk fel, próbáljuk segíteni. Az országos nyugdíjas parlament ilyen, mi adtunk helyet most a megyei gyűlésnek, innen felmenő rendszerben választanak majd küldötteket – magyarázta Hiesz György, Gyöngyös polgármestere.
Korózs Lajos, a Parlament népjóléti bizottságának elnöke kiemelte: a nyugdíjak mértéke és az egészségügyi alapellátás hiányosságai az a 2 legfontosabb téma, amely érinti a szépkorúakat és amelyeken sürgősen változtatni kellene.
– Az egészségügy problémája az borzasztóan érzékenyen érinti a nyugdíjasokat, különösen az alapellátási hiányosságok. Nagyon sok embernek, közel 500 ezer embernek nincs háziorvosa Magyarországon, és a sürgősségi ellátás, amely ezer sebből vérzik, ezt nap, mint nap tapasztalják az idősek is. És hát a várólisták hossza, ez, ami elviselhetetlen nekik. A nyugdíjrendszeren belüli igazságtalanság, az pedig elsősorban abban nyilvánul meg, hogy nagyon leszakadnak a bérektől a nyugdíjak – sorolta a képviselő.
Ujhelyi István, európai parlamenti képviselő elmondta: az a céljuk, hogy egy erős Európai Unióban olyan programokat alkossanak, amelyek biztonságot adnak.
– Az a nyugdíjas parlamenti intézmény, ami felépült az elmúlt években, ennek a korosztálynak a legharciasabb, legszókimondóbb, és legszakmaiabb érdekképviseleti intézménye lett, és azért vagyok most itt, hogy meghallgassam, hogy mit várnak el az Európai intézményektől ennek a korosztálynak a tagjai – fogalmazott.
Az ülésen elhangzott továbbá az is, hogy a rokkantak ügyében az Alkotmánybíróság állást foglalt. Eszerint 2012 után nagyon sok embertől vették el, vagy csökkentették az ellátását úgy, hogy az állapotuk nem javult, ezért kötelezik a kormányt, hogy a jövő év március 31-ig hozzák meg azokat a jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik az érintettek kártalanítását.