Már csak néhány napig, március 16-áig rendelkezhetnek a kis- és középvállalkozások iparűzési adójuk felhasználásáról, amennyiben úgy döntöttek, hogy a hipa teljes összegét befizetik, és nem élnek a kormány által biztosított felezési lehetőséggel – hívta fel a figyelmet Fórum című műsorunkban Hiesz György polgármester, aki a képviselői egyeztetések után meghozott legutóbbi döntésekről is beszámolt.
Közel 12 milliárd forintos főösszeggel fogadta el Gyöngyös 2021-es költségvetését a képviselő-testület. A kieső adóbevételek, a koronavírus gazdasági hatásai és a kormányzati döntések miatt idén mintegy 1 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhat a város – mondta stúdiónkban Hiesz György polgármester, aki arról is beszámolt, személyesen egyeztet a kormánnyal az esetleges kompenzációról, ugyanakkor reméli, hogy a kieső bevételeket azok a kis- és középvállalkozások is csökkentik majd, amelyek úgy döntenek, hogy a teljes iparűzési adójukat befizetik.
– Van 2700 vállalkozó, amelyek átlagadója 287 ezer forint. Tehát egy vállalkozást nem terhel akkora adó, összességében azonban Gyöngyösnek 400 millió forintot jelent. – mondta – mondta Hiesz György, Gyöngyös polgármestere.
A vállalkozók március 16-ig rendelkezhetnek róla, hogy befizetett adójukat mire fordítsa a város. Az ehhez szükséges nyomtatvány a város weboldaláról letölthető.
Hiesz György a legutóbbi képviselőtestületi döntéseket ismertetve elmondta: elengedték több, a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került, önkormányzati ingatlanban működő vállalkozás bérleti díját. Erre már egy évvel ezelőtt is volt példa, most pedig kormányrendelet is kötelezi erre a helyhatóságot. A polgármester beszélt az idei sporttámogatásokról is. Mint fogalmazott, fontosnak tartották, hogy a nehéz gazdasági helyzetben is jusson forrás a több száz gyermeket foglalkoztató sportkluboknak, így nem vonták vissza a tao-forrásból terembérleti díjat fizető egyesületek támogatásáról szóló rendeletet sem.
– Aki nekünk TAO-n keresztül terembérletet fizet, van egy ilyen önkormányzati döntés, hogy visszaadjuk a terembérleti díj felét, segítve az ő működésüket. Ezt megtettük ebbe a nehéz helyzetbe is, nekik is életbe kell maradni, ráadásul a legtöbb egyesület, aki a TAO-ra jogosult, azok folytatták a bajnokságot, játszanak, tehát nekik létkérdés, hogy forráshoz jussanak. – mondta Hiesz György.
A polgármester beszámolt a dombi városrészt érintő fejlesztésekről is, amelyek között közösségi tér kialakítása is szerepel. Mint elmondta: az 5 ezer ember által lakott területen több szolgáltatás évtizedek óta hiányzik, ezeket igyekeznek pótolni.
Hiesz György egy döntés kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki az ingatlana előtt kocsibeállót szeretne építeni, vagy a padka felhasználásával, csapadékcsatorna lefedésével alakítana ki parkolóhelyet, a hivatal munkatársai egyszerűsített eljárásban adják meg hozzá az engedélyt, amelynek feltétele, hogy a tulajdonos vállalja a beépített terület gondozását, például az áteresz tisztítását, zöld terület kialakítását vagy parkosítást.