A látogatók elől eddig elzárt, 18. századi kriptát nyitottak ki a hétvégén a gyöngyösi Ferences templomban. A Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódóan nem csak ezt a síremléket, hanem az Almásy-kriptát és a könyvtárat is megtekinthették a résztvevők. A nemzetközi kezdeményezés célja az volt, hogy felhívják az emberek figyelmét az épített örökségek értékeire, szépségeire.
Épületlátogatásokkal, vezetésekkel, körsétákkal várta a gyöngyösi Ferences Könyvtár a Kulturális Örökség Napján az érdeklődőket.
Először láthatta a közönség azt a 18. század közepi kriptát, melyben egy vörös márvány sírkő is található, amelyet Bánffy Dorottya hamvai fölött helyeztek el. A Sárkányos rend tagja egykoron a ferences ház és a templom építésének támogatója volt, a sírkövön látható családi címert pedig sokáig a Báthory család jelképeként azonosították.
– Ez a vörös márvány sírkő megmaradt az évszázadok során, bár története meglehetősen viszontagságos. II. József idején több sírt is eltávolítottak a templomból, ezért hosszú ideig a sírkövet járólapként használták, majd körülbelül 200 évig az udvaron tárolták. Szerencsére nem kopott le teljesen, ma is látható az ökörfej, amiről korábban azt gondolták, hogy a Báthoryak címre, később azonban kiderült, hogy a Bánffy családé. – mondta Fáy Zoltán, a Gyöngyösi Ferences Könyvtár vezetője.
Érdekesség, hogy amikor először lementek a kriptába, tele volt pénztárcával. A közeli piac zsebesei itt osztották el maguk között a zsákmányt, és a pénztárcákra már nem volt szükségük. A sírokat feltörték, és kiborogatták a halottak földi maradványait, hogy ékszereket szerezzenek – derült ki a séta során.
A második állomás az Almásy-kripta, vagy más néven lorettói kápolna volt. Ezt már több alkalommal is kinyitották az évek során.
– A 18. században nekik köszönhető tulajdonképpen a barokk újjáépítés, mert egy Almásy Pál nevű szindikus volt, aki az összes szerződést aláírta, és ellenőrizte az építkezést, ugyanis a ferencesek kolduló rend lévén nem nagyon foglalkozhattak pénzügyekkel, és ezt úgy hidalták át, hogy megbíztak egy világi embert, aki ezeket a pénzeket intézte, és ez az Almásy Pál volt. – tájékoztatott Fáy Zoltán.
A bejárás során az érdeklődők azt is megtudhatták, hogy Amerikában hunyt el az Almásy család utolsó tagja, 15 évvel ezelőtt.
Bolyky József nyugalmazott zenetanár Gyöngyös Város Barátainak Köre meghívására érkezett az eseményre, és nagy izgalmakkal várta az épületsétát.
– Tudom, hogy nagyon értékes gyűjtemény van, és vagy 10 évvel ezelőtt már jártam itt egyszer, de hát azóta természetesen ez a múzeum is változott. – mondta Bolyky József nyugalmazott zenetanár.
A kriptalátogatások és különleges történetek után a könyvtárban hallhattak előadást a résztvevők. A nap folyamán, három épületsétát is szerveztek a Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódóan.