Havonta egy alkalommal a város Fő tere ad otthont a vásárnak, amelyre kistermelők, kézművesek hozhatják el termékeiket. A rendezvényen különös hangsúlyt kap a helyi és környékbeli kulturális hagyományok ápolása. Így volt ez a hétvégén is, az idei első magyarok vásárán.

A vásárt szervező kulturális egyesület célja egyrészt a hazai termelők és vásárlók egymásra találásának segítése, másrészt a helyi kulturális értékek megmutatása. Hajagos József gimnáziumi tanár például a helyi huszárhagyományokról tartott rögtönzött előadást.
Többek között huszárcsizmákat is készít Gellai Lászlóné, akinek családjában dédapjáig visszamenően mindenki csizmadia volt.
A csizmadiánál csupán a kész termékekből volt bemutató a vásárban, a faművesnél viszont a fatál elkészülését is megszemlélhették az érdeklődők.
Művészi igénnyel készült használati tárgyak, vagy éppen családi tradíciókat őrző fogyasztási cikkek bőven előfordultak a vásárban. A legnagyobb érdeklődést mégis egy különleges, 1849-ből származó Kossuth kép váltotta ki, melyet tulajdonosa egy nagyszékelyi parasztház padlásán talált.
A vásár gyöngyösi szervezői szeretnének a jövőben minden hónapban az évkör valamely ünnepéhez kapcsolódó néphagyományokat is bemutatni. Most a nagyböjt okán kiszebabákat készítettek.
Borbándi Erik