Kevés segítséget kapnak, problémáikkal gyakran magukra maradnak a nehéz korszakukba lépő kamaszok a mai világban, ez pedig akadályozza a helyes önértékelés kialakulását – többek között erről is szó volt azon az előadáson, melyet a Kapaszkodó program keretében a Református Egyház szervezett.
A fiatalok önismeretéről és az érzelmi intelligenciáról tartott előadást Grész Gábor, a Fiatalok az Élet Küszöbén program életre hívója.
Statisztikák szerint átlagosan 3 percet beszélget egy szülő a gyerekével egy nap. Ez a riasztó adat is mutatja, mennyire nehéz a mai fiataloknak önértékelésüket helyes mederbe terelni. Pedig ez a kérdés kulcsfontosságú annak, aki szeretne az életben sikeres lenni.
Grész Gábor programvezető szerint a sikerességben nagyobbrészt az érzelmi, és kisebb részben az értelmi intelligencia játszik szerepet. Előbbi határozza meg a helyes önértékelésünket, vagyis azokat a személyes és szociális készségeket, melyekkel magunkhoz és embertársainkhoz viszonyulunk. Két véglet alakulhat ki, ha sérül az önértékelés: egyrészt önostorozásba csaphat, másrészt önimádatba.
A szakember szerint az első és legfontosabb a helyes önismeret felé vezető úton felszámolni azt a népszerű mítoszt, miszerint mindig más az oka a bennünk kialakuló érzéseknek, mi csak elszenvedői vagyunk azoknak. Ez nincs így: mi döntünk, mi alakítjuk az érzéseinket, és ez a szemlélet bárki számára elsajátítható – hangsúlyozta Grész Gábor.