Május utolsó vasárnapja 1924 óta a Hősök Emlékünnepe. A szocializmusban nacionalista eseménynek bélyegezték, s betiltották, a rendszerváltással azonban újjáéledt a hagyomány, mely az elesett katonáknak állít mementót.
A gyöngyösi alsóvárosi temetőben az 1944-ben elesett 50 ismeretlen katona sírjánál tartottak megemlékezést. Az ünnepségen a városszépítő egyesület kezdeményezésére új, egyedi kereszttel jelölték meg a sírt.
Az alsóvárosi temetőben található, 50 ismeretlen katona emlékére állított sír csupán az egyik azokból a gyöngyösi katonasírokból, amelyekben hősök nyugszanak. Rájuk mindannyiukra emlékezni gyűltek össze a Hősök Napja alkalmából. Hajagos József gimnáziumi tanár beszédében az 1849 emlékét ápoló honvédegyletek szerepéről szólt, melyek először örökítették meg azoknak a nevét, akik életüket áldozták a hazáért. Kiemelte, hogy bár a millennium óta törvény szólt a hősök emlékének ápolásáról, a tiszteletet irántuk a kommunizmus idején nem adták meg. Ez csak a rendszerváltás után változott meg, s a hadisírok gondozása is ekkor kezdődött el.
A Kolping család, a Helyőrségi Nyugállományúak Klubja, a Mátra Honvéd Kaszinó és a Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat által megkoszorúzott katonasírra a hősök napja alkalmából új kereszt került. Ez a Városszépítő Egyesület kezdeményezésére azt a gyöngyösi temetőkben megfigyelhető hagyományt követi, mely szerint a katonasírokon a feliratot egy rohamsisak kontúrját formázó táblán helyezték el.