Több mint 2 millió forintot nyert a Nagyrédei Környezetvédelmi és Hagyományőrző Egyesület egy uniós, úgynevezett Leader pályázaton. Az összeget a hagyományőrző csoport viseletének rekonstrukciójára fordították.
Nagyréde életében fontos a hagyományőrzés – és ehhez a munkához jelenthet segítséget ez a pályázati is, amelynek zárását a helyi Kecskefarmon ünnepelte a közösség.
– Azon közösség tekinthet a jövőbe bizalommal, és építheti is ezt, akik az örökséget – ez lehet tárgyi, szellemi fel tudják építeni. A megőrzött hagyományok nélkül nem építhető fel sikeres jelen és jövő. – mondta Balázs József, Nagyréde polgármestere.
A Nagyrédei Környezetvédelmi és Hagyományőrző Egyesület, ahogyan a nevében is benne van, a falu értékeit, hagyományait őrzi. A környezet-, és természetvédelem, valamint a faluszépítés volt az elsődleges céljuk, mára azonban az örökségvédelem és a hagyományőrzés és feladataik közé tartozik. Saját íjászcsoportjuk, asszonykórusuk és citera zenekarjuk van.
3 sikeres pályázatot is maguk mögött tudhatnak, melynek egyike a nagyrédei viseletet érinti.
– Az elmúlt 5 évet próbáljuk értékelni, annak az apropója kapcsán, hogy most zártunk egy sikeres Leader pályázatot a nagyrédei viselet rekonstrukciójára, 5 pár viselete készült el. – tájékoztatta híradónkat Mészáros Tibor, a Nagyrédei Környezetvédelmi és Hagyományőrző Egyesület elnöke.
Mészáros Tibor felesége, Éva a hagyományőrző csoport vezetőjeként, több mint 10 éve foglalkozik a népviselet gyűjtésével.
– A nagyrédei viseletet 1998 óta kutatom, és azóta gyűjtöm a településen azokat a darabokat, amiből rekonstruálni tudtam a most elkészült hagyományőrző csoport részére a legújabb viseletet. Ezt pályázati támogatással valósítottuk meg. 2009-ben nyújtottuk be, 2,2 millió forintot nyertünk. – mondta Mészáros Éva, a Nagyrédei Hagyományőrző csoport vezetője.
A jövőben szeretnék kiterjeszteni az együttműködést az önkormányzattal, a helyi civilekkel, és a gazdákkal is.