A nyári időszakban megszaporodnak a munkaügyi ellenőrzések a kiemelt idegenforgalmi területeken, fürdőhelyeken, vendéglátóhelyeken. Ilyenkor az ellenőrök nagy hangsúlyt fektetnek a diákmunkára és kiemelten ellenőrzik az idénymunkák szabályszerűségét.
Fagyizókban, éttermekben, strandokon, bárhol feltűnhetnek a munkaügyi ellenőrök, akik elsősorban a foglalkoztatás szabályszerűségét vizsgálják. Ellenőrzik a munkavállalókkal kötött szerződéseket, a bejelentési kötelezettség, a munkaidő, a pihenőidő, a munkabér védelme és mértéke szabályainak megfelelő foglalkoztatást.
A tapasztalatok szerint gyakoriak a szabálytalanságok.
Veres Zoltán, a Heves Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve igazgatója azt mondta: tavaly 933 ellenőrzést végeztek, s az esetek 62 százalékában találtak valamilyen jogsértést.
Ha szabálytalanságot tapasztal a hatóság, figyelmeztet, de súlyosabb jogsértések esetén mérlegelés nélkül munkaügyi bírságot köteles kiszabni – tudtuk meg az igazgatótól.
Ilyen súlyos szabályszegésnek minősül a gyerekmunka tilalmának megszegése, a bejelentés nélküli foglalkoztatás, a munkabér összegére és kifizetésére vonatkozó rendelkezések megsértése, valamint a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó szabályok be nem tartása.
A munkaügyi bírság összege 30 ezertől 20 millió forintig terjedhet, ennek mértéke függ a szabálytalanul foglalkoztatott munkavállalók számától, a jogsértés időtartamától.
A jogsértések mögött sok esetben nem szándékosság, hanem ismerethiány áll, s a hatóságnak nem célja a bírságolás, de feladata, hogy a foglalkoztatásra vonatkozó szabályok értelmezésében segítséget nyújtson – fogalmazott az igazgató.