Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Új földtörvény

Új földtörvény

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Szigorodó bérleti és szerződési feltételek, megsokszorozódott papírmunka. Számos új változást kell megtanulniuk a mezőgazdaságban dolgozóknak az új földforgalmi törvény bevezetése óta.

Újra kell tanulniuk a föld adás-vételével kapcsolatos törvényeket a mezőgazdasággal foglalkozóknak az új földforgalmi törvény március elsejei életbe lépésének köszönhetően. Az jogszabály által megfogalmazott előírások a következő földterületekre vonatkoznak.

– Valamennyi olyan föld, ami az ingatlan nyilvántartás szerint szántóként, szőlőként, rétként, legelőként, gyümölcsösként, kertként szerepel, függetlenül attól, hogy kül-, vagy belterület, a földforgalmi törvény szabályai alá tartozik. Fontos új változás, hogy mostmár a zárt kertek is a földforgalmi törvény szabályai alá tartoznak. – mondta el híradónknak Dr. Lehotai Róbert ügyvéd.

Az új jogszabály szigorúan előírja, hogy Magyarországon ki és mekkora földtulajdont szerezhet és pontosan meghatározza a földműves fogalmát is. Március elsejétől a gazdák már csak bizonyos feltételek teljesítése után nevezhetik magukat földművesnek. Szigorodtak a bérleti szerződések és az elővásárlási szabályok is. A feleknek a korábbinál sokkal részletesebb bérleti szerződést kell kötniük és az új törvény meghatározza az elővásárlási jog sorrendjét.

– Aki elővásárlási jogával élni kíván, teljesen megváltoztak a vonatkozó szabályok. Korábban egy viszonylag egyszerű bejelentéssel postai úton ezt meg lehetett tenni. Mindenféleképp javaslom, hogy május elsejét követően ügyvéd készítse el ezt a nyilatkozatot, ugyanis nagyon szigorú alakszerűségekhez van kötve. Rendkívül fontos változás az is, hogy ezt a nyilatkozatot postai úton már nem lehet megküldeni a jegyzőnek, hanem személyesen kell bevinni. – tette hozzá Dr. Lehotai Róbert.

A szigorodó feltételek és a megsokszorozódott papírmunka miatt egy föld eladása akár fél évig is tarthat. Ezért érdemes előre gondolkodni. Érdeke ez az eladónak is, ugyanis a telek értékesítéséből lehet, hogy csak egy fél év múlva lesz pénze. És érdeke a vásárlónak is. Ha ugyanis a szerződést későn sikerül megkötni, a föld már csak a következő évben hozhat hasznot azt új tulajdonosának.


Tovább az archívumra