Már nem csak utca, hanem szobor is őrzi páter Kis Szaléz emlékét Gyöngyösön. A hét végén áldották meg a boldoggá avatásra váró mártír szerzetes portréját a ferences rendházban. A műemlékkönyvtár mellett elhelyezett szobrot az Európai Kulturális Egyesület kezdeményezésére alkotta meg Kovács László Tamás szobrász.
A kommunista diktatúra által elhurcolt, majd koncepciós perben halálraítélt Kiss Szaléz szobrának megáldására gyűltek össze mintegy százan a Barátok terén. Kárpáti Kázmér ferences plébános azt mondja, Szaléz atya élete példa lehet mindenki számára, szobrával pedig emléke élő és eleven maradhat.
A kommunista és a nemzeti szocialista diktatúra egyaránt gyilkos, mert vészt hoz az országra- idézte Kiss Szaléz szavait a szobrot megáldó Kálmán Peregrin. A ferences szerzetes kiemelte, hogy a boldoggá avatásra váró szerzetes a kínzások ellenére sem árult el gyónási titkokat, életét pedig nem félt feláldozni hitéért és másokért sem.
A szobrot megalkotó művész azt mondja, alkotásában azt a szelídséget igyekezett visszaadni, amilyen Kiss Szaléz az életben is lehetett. Munkáját megnehezítette azonban, hogy kevés megfelelő fotót lehet fellelni a szerzetesről.
Az 1946-ban elhurcolt Páter Kiss Szalézt 4, egyes források szerint 5 szovjet katona megölésére való felbujtásért ítélték halálra. Boldoggá avatásának folyamata 6 szerzetestársával együtt jelenleg is zajlik.