A kormányzat szigorítja a házi segítségnyújtás feltételeit, az indoklás szerint azért, hogy a legrászorultabbak kapjanak célzott, jó minőségű szolgáltatást és megelőzzék a visszaéléseket. A változás nem vonatkozik a jelenleg már rendszeren belül lévőkre, ők továbbra is jogosultak maradnak az ellátásra 20 pont alatt is.
Erzsike néni 2006 tavaszán bénult le- meséli, azóta mindennap jön hozzá a szociális gondozó. Nélküle nem boldogulna – mondja. Etelka bevásárol, vérnyomást mér, gyógyszereket kiváltja, segít a napi teendőkben, 1 órát tölt naponta Erzsike néninél, akinek nagy segítséget jelent a szolgáltatás.
Az önellátási problémával küzdők számára a területileg illetékes önkormányzat köteles biztosítani a házi segítségnyújtást, igény szerint 1 órától 4 óráig, ettől magasabb óraszám esetén az idősotthoni ellátás javasolt- mondja Maka Piroska, a szolgáltatást végző Kistérségi Humán Szolgáltató Központ igazgatója. A házi segítségnyújtást 2007 óta csak gondozási szükséglet alapján lehet nyújtani- tette hozzá a vezető. A jogszabály bevezetésekor már 6 ponttól lehetett adni 1 óra gondozást,2012-től már 11 pontra volt szükség, ez most 20 pontra emelkedett. Ezért sokan attól tartanak, hogy így nehezebb lesz a szolgáltatásba bekerülni.
Az állapotfelmérést a területi szociális gondozók végzik, olyan szempontok alapján, hogy a házi gondozásra jelentkező mennyire képes ellátni saját élelmezését, segítségre szorul-e a tisztálkodásnál vagy például képes-e az időjárásnak megfelelő ruhát felvenni. A pontrendszer előnye a szakember szerint az, hogy egységes és átlátható feltételeket határoz meg országszerte.
A gyöngyösi járásban az elmúlt évben 104 idős ember vette igénybe a szolgáltatást, akiknek 9 gondozó segít a mindennapokban. A házi segítségnyújtás célja továbbra is az, hogy az idős ember otthonában, saját környezetében méltósággal öregedjék meg, képességeit minél tovább megtarthassa a gondozók segítségével.