Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Felülvizsgálják a lifteket

Felülvizsgálják a lifteket

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

2020-ig az összes Magyarországon működő felvonónál kockázatelemzést kell végezni és szükség szerint biztonságtechnikai korszerűsítést kell végrehajtani. A gyöngyösi társasházakban a liftek a folyamatos ellenőrzések és karbantartásoknak köszönhetően megfelelő állapotban vannak, a kötelező felülvizsgálatra pedig még van idő anyagilag is felkészülni.

A Magyar Felvonó Szövetség is pozitívan fogadta, hogy néhány éven belül az összes felvonót felül kell vizsgálni biztonságtechnikai szempontból. Azt, hogy erre állami támogatás lesz-e, vagy, hogy a társasházak ezt hogyan gazdálkodják ki, nem tudják, az emberi élet védelmét viszont mindennél fontosabbnak tartják.

– Pillanatanyilag 37 ezer felvonó van az országban, ebből körülbelül az egyharmad, ami megfelel a mai követelményeknek, 3-4 ezer olyan felvonó működik, ami 50 évet meghaladó életkorú már – mondta Apatini Kornél, a Magyar Felvonó-szövetség elnöke.

Gyöngyösön a felvonókat negyedévente rendszeresen ellenőrzik. Költségesebb nagy felújításokat, például hajtómű- és huzalcseréket jóval ritkábban, 15 -20 évente végeznek – mondja Papp Róbert a toronyház intézőbizottságának tagja. Ezek nem ritkán több millió forintos tételt jelentenek a költségvetésben, de a társasházkezelők ezeket a kiadásokat előre betervezik.

– A felvonókat folyamatosan karbantartjuk, felújítjuk. Az utolsó nagy felújításunk 1995-ben történt meg, azóta nagy felújításon nem estek át, viszont a társasház a költségvetésébe a felvonó amortizációját betervezi. Ennél fogva egy esetleges nagyobb kiadás sem okozna gondot a társasháznak – ismertette Papp Róbert.

A gyöngyösi liftek viszonylag fiatalok az országos,de főleg a budapesti átlaghoz képest, de így is oda kell figyelni az állapotukra, mondja az egyik társasházkezelő ügyvezetője. A kormányrendeletben meghatározott felújításra ők is megtakarításokkal készülnek, de a karbantartásokra folyamatosan költenek.

A felvonókra vonatkozó kockázatemelést 2018-re kell elkészíteni, az esetleges biztonságtechnikai felújításokat pedig 5 év múlva, vagyis 2020-ra kell elvégezni.


Tovább az archívumra