Töredékére esett vissza az ország bérfőzdéinek forgalma, a szeszüzemek ugyanis eddig a tavalyi azonos időszak mennyiségének csupán 15 százalékát állították elő. A csökkenés leginkább az év eleji adóemeléssel magyarázható.
Heves megyében kevesebb, mint 20 százalékra esett vissza bérfőzésben előállított párlat mennyisége.
A Magyarországon található 640 bér-és kereskedelmi főzdéből 530 csak bérfőzéssel foglalkozik – őket bizony most nehéz helyzetbe hozta az év eleji szeszadó bevezetése.
Mindössze 800 ezer liter 50 fokos pálinkának megfelelő párlatot állítottak elő ebben az évben áprilisig. Ez csaknem 4 millióval kevesebb, mint tavaly ilyenkor.
Mindez feltehetően az újonnan bevezetett adónak köszönhető, mely szerint a bérfőzésben előállított párlat után megszűnt az eddig 50 liter mennyiségig biztosított nulla forintos adómérték, itt mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a főzetőknek.
– Heves megyében gyakorlatilag nincsenek nyitva januártól a bérfőzdék, ezt a vámhivatali oldalról tudom. Mi nyitva voltunk végig, azok a cefrék kerültek beszállításra, amik még a tavalyi évről kimaradtak. Információ hiányában az emberek nagy része nem tudta, hogy ilyen mértékű változás történik. Sokan nem is főzették ki ennek következtében, amikor meglátták, hogy milyen árak vannak – mondta el Hegyi János, pálinkafőzde-tulajdonos.
Előfordulhat, hogy a módosítások miatt előtérbe kerül majd az otthoni pálinkafőzés – ám ez sem olyan egyszerű már, mint eddig, hiszen januártól már be kell jelenteni, ha valaki desztillálóberendezést tart otthon.
Heves megyében is jelentősen csökkent a bérfőzésben előállított pálinka mennyisége.
– 2013-ban több mint 81 ezer hektoliterfok pálinkát állítottak elő, ez a mennyiség 2014-ben kicsivel több, mint 100 ezer hektoliterfok párlat, azonban 2015-ben ez a mennyiség 16 ezer hektoliterfokra esett vissza – közölte Mérész Ferenc a Heves Megyei Vám- és Pénzügyőri Igazgatóság alezredese.
Statisztikák szerint eddig mintegy kilencezer ilyen készüléket vettek nyilvántartásba az önkormányzatok országosan. Heves megyében pedig közel 400 –at.
Ebben az évben 4 hónap alatt több mint 600 millió forint folyt be a szeszadóból, még 2014-ben a bérfőzés ennyi idő alatt csupán 5 millió forint bevételt jelentett az államnak – vagyis bár kevesebb a bérfőzés, az mégis jóval több bevételt hoz most az államnak.