Az elmúlt évek felmérései szerint sokan a drogproblémák megoldását tartják a legfontosabbnak. Pedig a magyarok átlagosan fejenként több mint 14 liter alkoholt isznak meg évente, és egy felmérés szerint a krónikus májbetegségek terén is elsők vagyunk Európában. Tehát az alkohol legalább annyi figyelmet érdemelne, mint az illegális tudatmódosítók ellen folytatott harc.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Európán belül Magyarországon a legmagasabb az alkoholizmusból fakadó rákbetegségek aránya és évente 6-7 ezren halnak meg májzsugorodásban. Az aránylag új trendnek számító rohamivás, amikor a cél a lehető leggyorsabban történő lerészegedés pedig egyre elterjedtebb a hazai fiatalok körében.
– Ez egy tudatmódosító hatással bír, ugyanúgy mint a kábítószerek. Meglöki az agyukat, egy löketszerűen hat a szervezetükre, hirtelen patológiás részegség alakul ki, hirtelen olyan rossz állapotba kerülhetnek, hogy azonnal sürgősségi ellátásra szorulhatnak, illetve olyan cselekedeteket hajthatnak végre, amivel nem számolnak – sorolta Rózsa Gabriella, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke.
Az ivászatnak ez a fajtája főként a fiatalokra, a középiskolás korosztályra jellemző.
A gyerekek a kortársak hatására egyre fiatalabb korban, sokszor már az általános iskolában kapcsolatba kerülnek az alkohollal és a drogokkal. Mivel mind a kettő komoly problémákat okoz, a szakemberek szerint fontos lenne, hogy az illegális szerek mellett az alkohol is nagyobb figyelmet kapna.