Voltak-e titkos alagutak az Orczy kastély alatt? Kik és hogyan éltek itt másfél évszázadon át? Valóban szabadkőművesek találkahelye volt a pásztorlánykás szoba? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre próbált választ adni Báryné dr. Gál Edit történész abban az előadásában, amelyet a Kalandozás a tudományban című sorozat részeként tartott a Mátra Múzeumban. A kastély titkait bemutató előadásban szó esett véletlen vérfertőzésről, és arról is, hogy valóban zöldek voltak-e a kert kapuit őrző oroszlánok.
Minden kastélynak van titka, miért lenne ez alól kivétel az Orczy kastély! Ez adta az ötletet Báryné dr. Gál Edit történésznek ahhoz, hogy egy előadásban foglalja össze az Orczy kastély legendáit.
Néhány új kutatási eredmény is segítette a történészt abban, hogy fellebbentse a fátylat bizonyos családi titkokról. A 18. század végétől 1937-ig éltek itt az Orczyak, illetve leszármazottaik. Az életmódjukra korabeli dokumentumok, inventáriumok, naplók alapján derülhetett fény. Westphalen Rabán és felesége, Auersperg Anna vérfertőző házassága viszont az utódok emlékezetében is megmaradt. A sokáig kápolnának hitt úgynevezett pásztorlánykás szoba rejtélyének megoldására viszont egészen 2014-ig várni kellett. Akkor egy, a kastélyban rendezett szabadkőműves vacsora kapcsán kapott rá magyarázatot a történész.
Egy kastély kapcsán mindig felmerülnek a titkos átjárók, befalazott helyiségek. Az Orczy kastélyban ilyet nem találtak, alagút azonban van. Ez egészen pontosan egy 18. századi vízelvezető járat, amely a kertből a Kossuth Lajos utca alatt átvezetve egészen a régi Mérges-patakig ért. Valóságon alapuló legenda –derült ki – hogy a kastély kerítése puskacsövekből készült, és egyes források alátámasztják azt a legendát is, amely szerint a kert kapuit őrző oroszlánok egykor zöldek voltak.