Mintegy 2,1 milliárd forintból egy teljes országot lefedő jégeső elhárító rendszert építenek ki, és várhatóan jövő év májusában már elkészül a talajgenerátor – ezt Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke mondta a Gyöngyöstarjánban tartott sajtótájékoztatón.
A mintegy 5 milliárd forintos éves kamarai tagdíj bevételhez képest csak ezzel a szolgáltatással 50 milliárd Ft termelési értéket tudnak évente megóvni. Horváth László országgyűlési képviselő kiemelte: a kormány meghosszabbítja annak a hitelnek a hozzáférési határidejét, amely május 31-ig lett kiírva, az ez évben jég-és fagykárt szenvedett települések számára. Több mint 300 milliárd Ft értékben indul egy olyan program, amely az árvízi, belvízi védekezést szolgálja. Emellett 2 másik területen is segítik a károsultakat.
Mintegy 1000-1500 hektár károsodott a május 13-i jégesőt követően, mely 30-90% terméskiesést jelent – hangzott el a Gyöngyöstarjánban tartott, bejárással egybekötött sajtótájékoztatón. Győrffy Balázs kijelentette: egy jégeső elhárító rendszer kiépítésén dolgoznak.
Fontos tudni, hogy nem jelent 100%-os védettséget a rendszer, ugyanakkor érdemben képes csökkenteni a jégkárt. Ezüstjodidot párologtatnak a levegőbe, aminek következtében sokkal több, és kisebb jégszemcse keletkezik a felhőben, és mire az eléri az földet, jó esetben elolvad.
– 984 darab ilyen talajgenerátort fogunk az országban működtetni, ebből 200 db automata lesz, tehát emberi beavatkozást nem igényel, mondhatjuk úgy, hogy távolról tudjuk ezeket működésbe hozni, amik viszont nem, azok manuális beavatkozást igényelnek. Itt majd keressük azokat a vidéki partnereket, akik nyilván valamilyen ellentételezés fejében befogadják ezt a mindössze 2 négyzetméter helyigényű eszközt és utána pedig működtetik is azt – részletezte Győrffy Balázs.
A talajgenerátor nem egy pontszerű védekezésre alkalmas, minél nagyobb területen működik, annál nagyobb védettséget jelent – emelte ki az elnök.
Horváth László országgyűlési képviselő elmondta: a kárenyhítési alapon kívül, más mezőgazdasági hitellehetőség is létezik.
– Létezik egy olyan a kárt szenvedett települések számára hozzáférhető teljes mértékben támogatott, tehát 100 %-ban támogatott hitellehetőség, amely a felvevőknél semmiféle egyéb terhet nem jelent. Na, most a kárenyhítési alaphoz az fontos, hogy tudnak csatlakozni, és ez talán új információ –az 1 hektár alatti területtel rendelkező gazdálkodók is -sorolta.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy kössön minden érintett mezőgazdasági biztosítást, ehhez most a kárenyhítési rendszeren belül tudnak kérni támogatást. Ez akár 60% fölötti is lehet. A kormány előreláthatóan meghosszabbítja annak a hitelnek a hozzáférési határidejét, amely május 31-ig lett kiírva, az ez évben jég-és fagykárt szenvedett települések számára, kibővítve a Mátraaljai falvakkal – tette hozzá.
Ennek a 3 és fél hektár területű cseresznye, kajszi, szilva és őszibarack ültetvénynek a gazdája azt mondja, akkora kár, hogy még lének se lesz majd jó a termés.
A kormány több mint 300 milliárd Ft értékben indít egy olyan programot, amely az árvízi, belvízi védekezést szolgálja. Emellett 2 másik területen is segítenek – ezt Szabó Zsolt államtitkár mondta.
– A másik terület, az az önkormányzatok részére úgynevezett csapadékvíz – elvezetési rendszerek kiépítése. Országosan több mint 50 milliárd forintról beszélünk, önkormányzatok pályázhatnak rá, itt a térségben is több önkormányzat pályázott rá, és ezekből kimondottan az ilyen havária jellegű vízelvezetéseket és ilyen dolgokat old meg – sorolta.
A harmadik pedig, hogy a költségek megtérítésében a kormány rendkívüli pénzalapot működtet, és az önkormányzatok erre pályázhatnak.