Sajtgasztronómiai bemutatóval, kóstolóval és kerekasztal beszélgetéssel zárult az I. Sajtakadémia Gyöngyösön, az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Kampuszán, ahol több mint 120 szakember, kutatók, vendéglátásban és turisztikában dolgozók tanácskoztak. Az eseményen a sajtfogyasztás kultúrájáról is hallhattak a résztvevők.
Kékpenészes, szénporba forgatott camembert, zöldfűszeres mozzarella, juh és kecskesajtok egyaránt voltak a kóstoló tálon, az I. Sajtakadémia záró eseményén, ahol a magyar régiók termékeiből tartottak kóstolót a sajtkészítők. A sajt gasztronómiában betöltött szerepéről, a sajtfogyasztás kultúrájáról tartott előadást Sándor Tamás, a szakmában jól ismert Bükki sajtkészítő.
Hazánk sajtfogyasztása messze elmarad például a francia sajtfogyasztás adataitól. A franciák átlagban évente 24 kg sajtot fogyasztanak, ez Hazánkban 2,5 kg évente. Így a minőségi sajtfogyasztás terén még nagy a lemaradás- mondta el Sándor Tamás, de már lehet látni az elmozdulást, sőt a szakemberek szerint sajtforradalmat élünk, és egyre több a sajtkészítő is országszerte.
Nagyon sok kóstolót kell szervezni, személyesen kell találkozni a fogyasztóval, hiszen a kézműves sajt is bizalmi termék- tette hozzá Sándor Tamás.
A sajtok gyümölccsel, gyümölcsvelőkkel való párosítása épp olyan ízkavalkádot eredményez, mint a borral történő párosításkor, az új gasztronómiai irányvonal, már a sörökhöz épp úgy párosítja a különleges, kézműves sajtokat, amelyek már megjelentek a hazai turisztikai kínálatban is. Hiszen sokan kifejezetten azért utaznak egy-egy régióba, hogy a sajtokat megkóstolják.