A hamisított mézek ellen kíván fellépni közösen a Nemzeti Agrárkamara és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület. A két szervezet azt szeretné elérni, hogy a szigorúbb magyar szabályozás vonatkozzon az Európai Unió más országaiban is forgalmazott mézre, vagyis hogy pontosan nyomon követhető legyen a termék származása.
Egyre több az Európai Unió területén forgalmazott gyengébb minőségű, rendszerint Kínából származó méz. A Nemzeti Agrárkamara és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület azt sürgeti, hogy a magyar szabályozáshoz hasonló ellenőrzési rendszer legyen érvényben az unió egész területén.
– Ennek a megállapodásnak az a tartalmi lényege, hogy az Európai Unióban a forgalmazott mézeknek a megjelölése, a nyomon követhetősége olyan legyen, mint Magyarországon. Azaz tüntessék fel a címkén, hogy pontosan melyik országból származik az adott termék – mondta Bognár Éva méhész.
A gyengébb minőségű import mézeket rendszerint a jó minőségű magyar mézzel keverik. Ennek kiszűrése érdekében zárszalaggal látják el a kiváló hazai mézet, így nyomon követhető és ellenőrizhetővé válik a forrás.
– A piacon értékesített minden üveg mézre a termelő, az igényes termelő ráteheti ezt a zárszalagot. Ez hamisíthatatlan, ennek az a lényege, hogy hologramos és az az üzenete, hogy garantáltan magyar méz. Ezt szúrópróba szerűen ellenőrzi az Országos Magyar Méhészeti Egyesület – tette hozzá a szakember.
A vásárlók sokszor az olcsóbb és gyengébb minőségű mézet veszik, de a legtöbb fogyasztónak a minőség számít, ezért sokan igyekeznek közvetlenül a termelőtől vásárolni
Az agrárkamara és a méhészeti egyesület is azt tanácsolja, hogy a fogyasztók keressék a megbízható forrásból, lehetőleg a termelőtől származó mézet.