Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Az epilepszia világnapja

Az epilepszia világnapja

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Epilepsziával sokáig el lehet élni, mégis életveszélyes idegrendszeri betegség. Magyarországon mintegy 60 ezer embert, illetve családot érint, és mintegy félmillió embernek lehet életében egyszer vagy többször epilepsziás rohama. A mai korszerű kezelések eredményeként a betegek 70-80 százaléka tünetmentesen élhet. Az epilepszia világnapja lehetőség arra, hogy tájékozódjunk a betegséggel és a gyógyítással kapcsolatban, valamint jobban odafigyeljünk az epilepsziával élőkre.

Magyarországon még mindig rengeteg a tévhit az epilepsziával kapcsolatban. Hatalmas az információhiány, és számos rossz előítélet él az emberekben. Az epilepszia világnapja a sztereotípiákat kívánja eltörölni, és megmutatni, hogy valójában ez nem is egy betegség.

– Az epilepszia valóban régen is és most is valamiféle stigmatizáció alatt áll. Szembesíteni azzal mondjuk egy 16-18 éves nagylányt, hogy epilepszia betegsége van, nem könnyű. Én azt szoktam mindig mondani, hogy az epilepszia nem is igazán betegség, hanem egy kóros idegrendszeri működés, amit gyógyszerrel lehet szinte teljes mértékben kezelni és tünetmentessé tenni – magyarázta Dr. Dobrai Éva, neurológus főorvos.

Fontos tudni, hogy teljes értékű életet lehet élni ezzel a problémával, de bizonyos dolgoktól – mint például a kábítószer, alkohol, vagy dohányzás – távol kell tartania magát annak, aki epilepsziás.

– Az epilepsziás betegeknek a legnagyobb ellensége az alváskimaradás, és ezt nagyon fontos mondani, mert az alvásmegvonás, az, amikor az idegrendszer kórosan fárad, az nagyon nagyon hajlamosít arra, hogy az epilepsziás rohamok előjöjjenek, és ezért van például olyan vizsgálat is, hogy alvásmegvonásos EEG – tette hozzá a főorvos.

A népesség 5 százaléka elszenved életében egyszer legalább epilepsziás rohamot – jegyezte meg végül a szakember.


Tovább az archívumra