Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Újra megszületik a forradalom

Újra megszületik a forradalom

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A forradalom minden évben újra és újra megszületik a szívünkben. Erre a gondolatra építette fel ünnepi beszédét Báryné dr. Gál Edit az 1848/49-es szabadságharc 170. évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen. A történész a 48-as örökség nemzedékről nemzedékre való tovább örökítését minden magyar kötelességeként jelölte meg. A nap folyamán történt koszorúzások Bogdány József tizedes felsővárosi temetőben található sírjánál, valamint az Orczy kastélyban 1849. április 1-jén tartott haditanács emléktáblájánál mind ennek jegyében történtek meg.

Az első megemlékezők már délelőtt fél 9-kor a felsővárosi temetőben gyülekeztek, hogy megkoszorúzzák a 1899-ben elhunyt Bogdány József tizedes sírját. Idén Báryné dr. Gál Edit, a Városszépítő és -védő Egyesület elnöke mondott beszédet, kiemelve a gyöngyösiek szerepét a szabadságharcban. Arra emlékeztetett, hogy a nemzet hívószavára 1848 márciusában több mint 600-an jelentkeztek a nemzetőri seregbe. A gyöngyösi márciusi ifjak többsége alig 18-20 éves fiatalember volt.

Előttük és a többi ismeretlen 48-as hős előtt tisztelegtek azok, akik eljöttek ide koszorúzni. A Bogdány sírnál első alkalommal jelentek meg a Gyöngyösön tavaly bemutatkozó hagyományőrző Nádor huszárok. A koszorúzásnál így már ők állhattak díszőrséget. Ez pedig már a március 15-i megemlékezések következő helyszíne, az Orczy kastély, ahol az esősre forduló időben az 1849. április elsején itt tartott haditanács emléktáblájának koszorúzására gyűltek össze több százan. Kossuth 1848 március 17-i beszédének felidézése után a helyi önkormányzatok és hivatalok, országgyűlési képviselők, pártok, egyesületek és egyházak, valamint a város intézményei helyezték el az emlékezés koszorúit, több mint ötvenet.

Az ünneplés a Könyves Kálmán téren, az erre az alkalomra feldíszített 1848/49-es emlékműnél folytatódott volna, ha az időjárás nem szól közbe. A térre tervezett ünnepi beszédet így a Mátra Művelődési Központban hallgathatta illetve tekinthette meg a közönség. A forradalom és szabadságharc 170. évfordulóján Báryné dr. Gál Edit történész mondta el az ünnephez kapcsolódó gondolatait.

A szónok felidézte az 1848 március 15-ét követő gyöngyösi eseményeket is, valamint szólt azok főszereplőiről, végezetül emlékezésre szólított mindenkit fel.

Az ünnepség további részében a Pesti Zenés Színpad Társulatának műsora következett. A fellépők a forradalom és szabadságharc emlékét Petőfi forradalmi verseivel, valamint hazafias énekekkel, operett és musical betétekkel idézték meg.


Tovább az archívumra