27. alkalommal rendezik meg az Országos Ifjúsági Vadászvetélkedőt. Idén a Mátra Erdészeti Szakközépiskola adja a 3 napos verseny helyszínét. Összesen 24 diák mérheti össze tudását: Növény- és állatfelismerés, fegyver- és motorfűrész összeszerelés és ehhez hasonló gyakorlati feladatokat kell végrehajtaniuk, emellett elméletben is jeleskedniük kell a diákoknak. A vetélkedő legjobbjai tárgynyereményben és szakmai elismerésben részesülnek.
Kezdetét vette a 27. Országos Ifjúsági Vadászvetélkedő a Mátra Erdészeti Szakközépiskolában. Az ünnepélyes megnyitón Karnis Pálné intézményvezető köszöntötte a jelenlévőket, valamint a 8 versenyző csapatot.
– A 27 alkalomból 4 alkalommal a mi iskolánk rendezte ezt a versenyt. Azt gondolom mindig nagy feladat, de nagy megtiszteltetés is egy ilyen országos versenynek a megrendezése. Én őszintén remélem, hogy a saját csapatunk jól felkészült, jól fognak a gyerekeink szerepelni, de minden induló diáknak én nagyon lelkesen szurkolok – mondta Karnis Pálné intézményvezető.
A verseny egyik védnöke Dr. Jung László az Egererdő Zrt. vezérigazgatója sok sikert, kitartást kívánt a diákoknak, a vetélkedő másik védnöke dr. Bitay Márton az Agrárminisztérium államtitkára beszédében kiemelte: Európaszerte híres és erős felsőoktatás működik az erdészeti és vadgazdálkodási szakmák területén, melynek alapját az erős középfokú képzések adják, így utánpótlásból nincs hiány Magyarországon.
– Ahhoz,hogy az egyetemekről aztán komoly szakemberek tudjanak kilépni a mindennapi életbe, ahhoz nagyon fontos, hogy legyen egy középfokú oktatási intézményrendszer még úgy is, hogy természetesen mint más szakterületeknél is nem feltétlenül folytatódik egy középfokú szakképző intézmény után minden diák számára egyetemmel a tanulmányai, de akik pedig itt megállnak, ők egy olyan stabil középfokú szaktudással fognak rendelkezni, ami alkalmassá teszi őket, hogy akár állami erdőgazdálkodási tevékenységben akár magán erdőgazdálkodási tevékenységben a középfokú szinten jó teljesítményt tudjanak nyújtani – vélekedett.
A diákoknak az írásbeli feladatokon kívül a gyakorlatban is jeleskedniük kellett: köztük állat- és növényfelismerésben, fegyver- és motorfűrész összeszerelésben, valamint rönkdarabolásban.
– Ez egy nagyon hosszadalmas idő volt ez a felkészülés, már mondhatjuk, hogy szeptember elején elkezdtük, tanáraink nagyon segítőkészek és odaadóak voltak, bármiben kérhettük a segítségüket. Úgy gondolom, hogy legjobban nekem a lövészet fog menni, kis gyerekorom óta foglalkozok vele, apukám ugye hivatásos vadász ő általa kedveltem meg ezt a szakmát – mondta el Való Dávid, 13.C osztályos tanuló.
Szeptember 28-án a szakmai szóbelik után kiértékelik a versenyzők teljesítményét. A bírói feladatokat és a pontozást az erdészetekből érkező szakemberek fogják végezni, melynek szabályzatát az Országos Vadászati Védegylet állította össze. Végül az ünnepélyes eredményhirdetéssel zárják az eseményt.