Az 1956-os forradalom 62. évfordulóján városi ünnepségen emlékeztek meg 56 hőseiről. A Szent Bertalan templomban tartott ünnepi szentmisét követően az 1956-os emlékműnél együtt koszorúztak a városban működő politikai pártok, intézmények és társadalmi szervezetek. A megemlékezés a Mátra Művelődési Központban folytatódott, ahol a Berze Nagy János Gimnázium tanulóinak Az utolsó szó jogán című műsorát tekintették meg az ünneplők.
Az október 23-i városi ünnepség idén is a Szent Bertalan templomban tartott misével kezdődött. A misét celebráló Balog Gyula plébános prédikációjában először az ezen a napon elhunyt Kapisztrán Szent Jánosról emlékezett meg, aki népünknek is reményt adott az evangéliumon keresztül, majd arról szólt, miképp emlékezzünk most, 2018-ban 1956 hőseiről. Szerinte a hívőknek a hit erejével imádkozva kell példát mutatni a többieknek. Balog Gyula az önkéntes száműzetését Nápolyban töltő Márai Sándortól idézve vetette fel a kérdést, hol kezdődött Európa 1956-ban. A válasz: Budapesten.
Erre pedig büszkének kell lennünk, hangsúlyozta Balog Gyula, majd kiemelte: egy nép fegyverrel győzelmet nem arathat, csakis irgalommal és szeretettel. Ezért a mának szóló üzenete a forradalomnak: engesztelődjetek ki egymással. A hívek ezután külön imádkoztak az 56 után meghurcolt gyöngyösiekért.
A szentmise után az 56-os emlékműnél folytatódott a megemlékezés. Ide mintegy másfél százan jöttek el, hogy leróják tiszteletüket a hősök előtt. Az ünnepi beszédet idén Tóth Szabolcs MSZP-s városi képviselő mondta, felidézve 20 nap hol reményteljes, hol reménytelen küzdelmeit. A képviselő hangsúlyozta: nem az egyéni érdek motiválta az embereket 1956-ban, hanem a közösség addig át nem élhetett igazsága. Ezt az igazságot pedig a több évtizedes elhallgatás sem tudta semmissé tenni.
A képviselő szerint az áldozatok emléke miatt is kötelességünk demokratának maradni, elutasítva minden önkényt és diktatúrát, mely a demokrácia álarcában próbálja bekeríteni gondolkodásunkat. A beszéd után helyezték el koszorúikat a pártok, szervezetek és intézmények az emlékműnél, összesen 48-at. Nem sokkal később díszelőadás következett a Mátra Művelődési Központban. Itt Bekecs Andrea, a Heves Megyei Kormányhivatal Gyöngyösi Járási Hivatalának vezetője mondott beszédet, hangsúlyozva: a 62 évvel ezelőtti október 23. több kellene, hogy legyen, mint egy fejezet a történelemkönyvekben.
A „Ruszkik haza” mondat ugyan a visszaemlékezések szerint Gyöngyösön nem hangzott el, a forradalmi változások azonban itt is lezajlottak, mígnem aztán a szovjet csapatok ide is megérkeztek. Ami utána történt az országban, az már mindenki előtt ismert. A Berze Nagy János Gimnázium tanulói által előadott Az utolsó szó jogán című összeállítás ezt, azaz Nagy Imre kihallgatását, perét és elítéltetését mutatta be.