Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Új leletek

Új leletek

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Folytatódik az Árpád-kori temető feltárása az Olajbanfőtt Szent János Templomnál. A Dobó István Vármúzeum régészei a jelenlegi ásatás során eddig 9 sírt dokumentáltak. Hiesz György polgármester szerint fontos az ilyen jellegű munkálatok támogatása, hiszen az előkerült leletek segíthetik Gyöngyös múltjának megismerését.

Ezen a területen először 2013 decemberében, még csatornaépítés közben találtak csontokat. Ahogyan az később a speciális vizsgálatokból kiderült, a felszínre került emberi maradványok egy része az Árpád-korból származik. A temetkezési hely feltárása 2014, 2016 és 2017 után idén tovább folytatódik.

– Jelenleg 9 sírt dokumentáltunk, amelyeket fel tudtunk szedni. Itt a temetkezéseknél azt lehet mondani, hogy kb.3 sírsorral számolhatunk. a legfelső sorok általában a 12-13. századra keltezhetőek. Amikor felszedünk egy illető személyt, az alatt is vannak még további sírok. A legalsó sírok azok, amik kifejezetten a honfoglalás korára tehetők – mondta el Tóth Zoltán, a Dobó István Vármúzeum régésze.

Az ásatást Hiesz György polgármesteri keretéből finanszírozza. A település múltjának megismerése érdekében fontosnak tartotta, hogy folytatódjon a terület feltárása. Ilyen jellegű munkálatokat egyébként nem csak az Olajbanfőtt Szent János Templomnál végeznek az régészek Gyöngyös környékén.

– Most épp az ipari parkban találtak bronzkori települést találtak, azelőtt a kelta sírokat találták meg, tehát település volt több mint 180 sírral, tehát ez azt jelzi, hogy Gyöngyösön messze-messze a honfoglalás előtt is lakott területek voltak elszórva, különböző területeken éltek itt emberek. Úgyhogy jó ezt tudni, majd remélem, hogy ez egyszer megjelenhet könyv formában vagy esetleg ha lesz helyünk, akkor a múzeum szívesen ide is adja az ottani feltárásokat, akár az ipari parkos, akár a városban megtalált leleteket – fogalmazott.

Az ásatás 5 napig tart. Az ez idő alatt előkerült leleteket a régészek a Dobó István Vármúzeumba szállítják, ahol megtisztítják őket, egy antropológus pedig megállapítja, hogy melyik történelmi korból származnak ezek a csontok, azt, hogy milyen neműek voltak, körülbelül hány évesen haltak meg és azt is, hogy volt-e valamilyen betegségük.


Tovább az archívumra