„Ne égessenek zöld hulladékot az emberek!” ez a cél Gyöngyösön is. A kerti szemetet a meghatározott napokon elszállítják, de a város komposztáló helyeket is biztosít. Aki mégis égetni szeretne az őszi időszakban, annak két nap áll rendelkezésére október utolsó csütörtöke és vasárnapja.
Rendkívül veszélyes az avar égetés, hiszen mindamellett, hogy káros az egészségre, nagyon hamar szétterjedhetnek a lángok. Szemes Paula műszaki főelőadó elmondta, Gyöngyös önkormányzata igyekszik biztosítani egyéb olyan lehetőségeket, ami lehetővé teszi a kerti hulladék elhelyezését.
– A zöldhulladék szállítás keretében, ami a közszolgáltatás része, és meghatározott hulladéknaptár szerinti napokon lehet a zöldet kitenni, bármilyen mennyiségű zöldet elszállít a közszolgáltató, egyetlen feltétele, hogy edényben, zsákban, tehát ne ömlesztve kerüljön a közterületekre – mondta el Dr. Szemes Paula, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Igazgatóság műszaki főelőadója.
Szemes Paula hozzátette, próbáltak segíteni komposztáló edényekkel amiket az önkormányzattól lehetett igényelni, idén erre nem lesz lehetőség. Továbbra is használhatják azonban a gyöngyösiek a város szennyvíztisztító-telepen levő konténereket, amelyekbe bármilyen mennyiségű kerti hulladékot elhelyezhetnek.
– Aki nem tartja be ezeket a szabályokat, tehát a két megnevezett napon, most az őszről beszélünk, csak a két megnevezett napon kívül is éget, az a közösség elleni, közösség ellenes magatartásról szóló önkormányzati rendeletben leírtak szerint bírságolható. És ha valaki illegális égetésttapasztal, azt a közterület felügyelőnél tudja jelezni – tette hozzá a szakember.
Avarégetési szezonban megnő a tűzesetek száma is, ami a gondatlan szabadtéri tüzelésnek köszönhető. A kockázatok csökkentése érdekében az önkormányzat hozhat olyan rendeletet, melyben szabályozza, hogy belterületen mikor és hol lehet növénytermesztéssel kapcsolatos hulladékot elégetni. Külterületeken pedig a katasztrófavédelem illetékes a kérdésben.
– Külterületen pedig égetési szándékukat mindig bekell jelenteni a Katasztrófavédelemnek, amely az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség. Grillezni, sütögetni továbbra is szabad, de ott is nagyon fontos, hogy betartsák a tűzvédelmi szabályokat, és a grillezés vagy sütés befejeztével mindig takarjuk le a parazsat öt vagy tíz centi méter homokkal vagy földdel – sorolta a szabályokat Nagy Csaba, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóreferense.
Tűzvédelmi bírság is jár annak, aki nem tartja be a szabályokat. Jövőre az önkormányzat egy pályázat keretében igyekszik biztosítani komposztáló edényeket, melyet a lakosságának rendelkezésére tud bocsájtani.