Besorolják a betegeket a sürgősségi osztályokon januártól. Az úgynevezett triázs rendszer súlyossági állapotokat különböztet meg 5 kategóriában, mely alapján besorolják a betegeket az egészségügyi állapotuknak megfelelően. A cél, hogy a legsúlyosabb betegek a leghamarabb megkaphassák az ellátást.
A sürgősségi betegellátás idén új egységes úgynevezett triázs rendszer alapján történik, mely különböző kategóriába osztályozza a betegeket, a sürgősségi ellátás szükségességétől függően. A betegek elsődleges vizsgálatát, egészségi állapotának felmérését, adatainak rögzítését a triázsápoló végzi. Az állapotfelmérést követően a betegeket 10 percen belül besorolja az 5 kategória egyikébe.
– A legsürgősebb az azonnali ellátás igénylő betegekről beszélünk, ez piros jelzést kap, színkódolt rendszerről beszélünk. A sürgős, de nem azonnali ellátás igénylő, betegek ezek általában narancssárga színt kapnak és ez 15 percen belüli ellátást igényelnek – magyarázta dr. Assani Omar orvosigazgató.
A sárga félórán belüli, a zöld 1, a kék pedig 2 órán belüli ellátás megkezdési idejét jelenti. A mentővel történő érkezéskor pedig 5 percen belül kell rögzíteni a beteget a sürgősségi ellátás informatikai rendszerébe –magyarázza az orvosigazgató. Emellett hozzátette, hogy a minisztériumi rendelet alapján egy Akut Alapellátó Egység felállítására is sor került.
– Meghatározza, hogy a kék illetve a zöld kategóriába eső betegek ez az 1 vagy 2 órán belüli ellátást igénylő betegeknél mennyire sürgős az ellátásuk. Ha nem igényelnek, sürgősségi betegellátó osztálynak a működését azt átirányítják az alapellátásra az ügyeletre vagy a háziorvos felé – tette hozzá az orvosigazgató.
A Magyar Sürgősségi Triázs Rendszer bevezetésével egy gyorsabb, kiszámíthatóbb és hatékonyabb betegellátást szeretnének elérni, mely segíti a magas kockázatú betegek kiemelését a kevésbé sürgős ellátást igénylők közül.