Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Petíció a magyar gazdákért

Petíció a magyar gazdákért

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Aláírásgyűjtésbe kezdett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, mert elfogadhatatlannak tarják az Európai Unió agrártámogatásainak csökkentését, illetve a Közös Agrárpolitika forrásainak migrációs célokra történő átcsoportosítását. A petíciót már több mint 17 ezren aláírták országszerte.

Közösen kell hallatni a gazdáknak a hangjukat, az Európai Unió közös agrárpolitikájából Magyarországnak jutó források megőrzése érdekében – mondta sajtótájékoztatóján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke.

– Egy sorsdöntő kérdés előtt állunk, mert ha a támogatásokat csökkentik vagy módosítani fogják Brüsszelben, nem fogjuk tudni kikompenzálni – jelentette ki Szendrei László.

Fontosnak tartják, hogy az eddig rendelkezésre álló források, akár a fejlesztéseknél vagy a közvetlen kifizetéseknél, ezek után is rendelkezésre álljanak. Brüsszel elképzelése szerint 2020 után 16 és 26 százalék közötti összeggel tervezik csökkenteni a támogatásokat – tette hozzá az elnök. A helyi gazdálkodók számára fontos ezeknek a forrásoknak a megléte, ezért kezdtek országos aláírásgyűjtésbe.

– Nagyon sokszor mínuszba megy a termelés, itt Adácson kevés a csapadék, rosszabb körülmények között vagyunk mint az ország más részén, ha ez csökkenni fog, a földbérleti díjak kifizetése is veszélyben lesz, kérdés ki tudjuk-e majd fizetni, lehet hogy abba kell hagyni az egészet – mondta Habóczki József, az Adács-Vámosgyörk Térsége Gazdakör
elnöke.

A döntés a lakosságot is érinti – mondták a szakemberek. Ahhoz, hogy a termékek ne dráguljanak, és megőrizzék azok minőségét, fontos a támogatások megtartása. A szántóföldi növénytermesztésnél a földalapú támogatás jelenleg hektáronként 68 ezer forint, ebből tudnak beruházni, földbérleti díjakat fizetni – hangzott el a tájékoztatón.

A jelenlegi Európai Bizottság az új forrásokról már nem fog döntést hozni, mivel mandátumuk májusban lejár, az már a következő parlament feladata lesz. A tervek szerint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara május 3-ig 100 ezer aláírást szeretne összegyűjteni.


Tovább az archívumra