Már szabadföldi eper is van a piacokon, azonban az esős időjárás miatt gyorsan rohad a gyümölcs, és az íze is elmarad a várttól, nem elég édes a sok csapadék miatt. Kilónkénti ára fajtától, mérettől függően 1200 és 2000 foint között mozog, és előreláthatóan később sem lesz olcsó eper.
Napégette epreket mutat a gazda. A sok eső miatt magas a víztartalma, és a hirtelen felmelegedés megégette a levél alól kikandikáló gyümölcsöt. A szabadföldi eper legalább 10 nappal később érik, mint az elmúlt évben – mondja Bakos Imre.
A csapadékos, hűvös idő, elnyújtja az eper érését és napsütés hiányában ízetlenebb, nem olyan édes, mint amilyen lehetne. A vizes, párás időjárás miatt a gombabetegségek is felütötték fejüket – tette hozzá a gazda.
A fóliában az eső nem veszélyezteti a termés minőségét, a szabadföldi esetében azonban nagyon gondos növényvédelmet és ápolást igényel az ültetvény, hogy ilyen szép legyen a földieper – mutatja Bakos Imre, aki azt mondja, ez minőség szempontjából extra év lenne számukra, ha az eső nem károsítaná a termést.
Száraz, szeles idő jól jönne az ültetvényeknek, mert a betegségeket háttérbe szorítaná, de a hét folyamán bizony még esőt mutat az előrejelzés, amitől felgyorsulhat a gyümölcs rohadása. Ha kedvez az időjárás június közepéig is elhúzódhat az eperszezon, de igazán olcsó eperre nem nagyon van kilátás, ami nem jó hír, például lekvárfőzés szempontjából sem.