Az ünnepségen sok gyöngyösi hívő is részt vett, a példabeszédeket két püspök világította meg a vallásos cigányok számára.Útjára indul a pápa által megáldott kereszt, mögötte sok száz cigány hívő vonul a kegyhely felé a körmenetben, köztük gyöngyösiek is. Az évente megrendezett szentkúti cigánybúcsún ott volt Kolompár Orbán OCÖ-elnök, Kállai Csaba országos cigányvajda, illetve Rostás-Farkas György cigány költő is.
Az Istent dicsérő nótákat ősi cigány dallamokra komponálva adták elő, majd Székely János püspök, a magyar katolikus püspöki kar cigánypasztorációért felelős tagja, illetve Beer Miklós váci püspök szólt az egybegyűltekhez.
A legenda szerint az első gyógyulás itt a 13. században történt, amikor egy néma pásztornak megjelent Szűz Mária, és megnyitotta számára a forrást, amely csodás módon visszaadta beszélőképességét. A ferencesek által őrzött kegyhelyet ma évi negyedmillió hívő keresi fel.
A búcsú fontos mozzanata a tanúságtételek sora, most is több hívő vallotta meg nyilvánosan hitét és hitének eredetét.
A most említett Boldog Ceferinot a romák patrónusának is nevezik. Õ egy spanyol lókereskedő volt, akit mártírhalála okán az első roma származású emberként avattak boldoggá. Az ünnep végén mindenki egy szál virágot helyezett el a kegyhelynél.
Faragó Zoltán