Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Dohányzásmentes világnap

Dohányzásmentes világnap

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A dohányzás káros következményeire és a dohányzással összefüggésbe hozható halálozások növekvő számára figyelmeztet a május 31-i Dohányzásmentes világnap. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a tüdőrák elleni küzdelem összetett folyamat, amelynek fontos eleme a kockázati tényezők csökkentése, a dohányzás visszaszorítása.

A dohányzás világszerte évente 6 millió ember halálát okozza, közülük mintegy 600 ezren a passzív dohányzás áldozatai. Dávid Ferenc biopolitikai szakértő azt mondja, a dohányfüst 43 rákkeltő anyagot tartalmaz, vagyis minden elszívott szál nagymértékben növeli a rákos sejtek megjelenésének veszélyét, emellett számos más betegség kialakulásához is hozzájárul. Hozzátette: a tapasztalatok szerint a dohányzás közös helyiségekből való kitiltása, láthatóságának csökkentése, valamint a dohánytermékek árának növelése és a dobozok elrettentő képei segítenek abban, hogy egyre többen abbahagyják káros szenvedélyüket.

– Ezen a napon talán arról tud mindenki elgondolkodni, hogy milyen szerepet tölt be az életében a dohányzás, és hogy milyen módon tudna ezzel szakítani, milyen módon tudná ezt megváltoztatni. Az amikor valaki felnőtt korában úgy dönt, hogy befejezi a dohányzást akkor igazából egy kalandot vállal, a saját maga megismerésének az útját. Kétségkívül lesz egy vesztesége, ez pedig a dohányzás elveszítése, de amit nyer vele az egy olyan saját magáról alkotott emberkép, amely egy sokkal egészségesebb ember. – nyilatkozta híradónknak Dávid Ferenc biopolitikai szakértő.

Dávid Ferenc azt mondja, a fiatalok azért kezdenek el dohányozni, mert felnőttes szokásnak tartják, ezért úgy véli, elsőként a felnőtteknél kell elérni azt, hogy letegyék a cigarettát, hiszen róluk vesznek példát a fiatalok.

– Amikor majd a fiatalok azt látják, hogy nem dohányoznak a felnőttek, és hogy nem felnőttes szerep dohányozni, akkor várhatjuk majd el tőlük, hogy kevesebbet dohányozzanak. Tehát nekünk felnőtteknek kell megkezdenünk ezt a fajta leszokást és nem pedig a fiataloktól várni, hogy valami miatt akkor ők ne dohányozzanak. – mondta Dávid Ferenc.

A szakember hozzátette: A legeredményesebb megoldás azonban még mindig a dohányzás abbahagyása. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a leszokottak aránya szinte egyáltalán nem változott az elmúlt tíz évben. Minden dohányzó számára tehát fontos üzenet kell legyen, hogy minél előbb kezdi el a leszokást, annál több az esélye az egészséges életre.


Az Aktuális napi hírei (2021-05-31 )

Tovább az archívumra