Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Új Nemzeti Agrárkamara: megéri belépni

Új Nemzeti Agrárkamara: megéri belépni

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Az Új Nemzeti Agrárkamara létrehozásáról tartottak fórumot a gazdáknak Gyöngyösön. A szakemberek beszéltek az átalakításról, és a 2014-2020 közötti időszakot érintő közös agrárpolitika változásairól is.

November 30-án lezárult az agrárkamarai regisztráció. Heves megyében 5500 –an regisztrálták magukat – tudtuk meg Székely Zoltán megbízott elnöktől. Az iparkamarából 600 átjelentkező várható, és a 11 ezer hegyközségi tag regisztrációjára is számítanak a jövőben.

Székely Zoltán elmondta: ha a kamara szolgáltatásai elindulnak, azoknak is megéri a tagságot vállalni, akiket erre egyébként a törvény nem kötelez.

Az új Nemzeti Agrárkamara létrehozása elé – melynek célja a tagok versenyképességének növelése – várakozással tekintenek a gazdák – tette hozzá Székely Zoltán. Országosan 250 ezren regisztráltak az új agrárkamarába és 400 ezer tagra számítanak.
Kis Miklós, a Magyar Agrárkamara kabinetfőnöke arról beszélt: a jelenleg is futó szolgáltatásokon kívül szeretnének jogi segítséget adni, a pályázatfigyelésben is segíteni, mint ahogy az agrár-meteorológiai előrejelzések, növényvédelmi tanácsadások, továbbképzések területén.

A regisztráció kötelező az élelmiszeriparban érintettek számára is. A megyében a kamarai választások 2013. február 1. és 21. között zajlanak. A tanácskozáson már a 2014-2020 közötti közös agrárpolitikai változásokról is tájékoztatták a gazdákat. Ezen a téren is jelentős változásokra lehet számítani, és nehezebb lesz majd uniós pénzekhez jutni.- hangzott el a tájékoztatón.

Papp Gergely, az Agrárgazdasági Kutató Intézet munkatársa egyebek mellett azt sorolta: Magyarország 1250 és 1300 millió euró közötti összegre számíthat évente, amit közvetlen termelői támogatásra lehet évente kifizetni és emellett mintegy 500 millió euró lesz a vidékfejlesztés keretében, amit plusz 25%-os társfinanszírozással lehet majd kifizetni évről-évre a mezőgazdasági termelőknek. A gazdáknak a támogatásért cserébe plusz feltételeknek kell majd megfelelniük. Ilyen lesz például, hogy a szántóföldi növénytermesztés esetében 10 hektár fölött többféle növényt kell majd termeszteni, gyepterületeket nem lehet csökkenteni, és ökológiai célterületeket kell kialakítani.


Tovább az archívumra