Háromszor élt hosszabb ideig az Egyesült Államokban, s háromszor tért haza onnan. Már önmagában ez a tény is feljogosíthatta arra, hogy a magyar kivándorlás regényét megírja. A Kossuth-díjas Oravecz Imre legújabb regénye, a Kaliforniai fürj ezt a manapság újból aktuális témát járja körül.
A Heves megyei kötődésű íróval a Belvárosi irodalmi esték legutóbbi rendezvényén találkozhattak az olvasók.
A szajlai születésű Oravecz Imre akárhol is élt eddig a nagyvilágban, számára mindig szülőfaluja jelentette az otthont. Föl-földobott kőként rendre hazatért. Ám az amerikás magyarok egy része nem így tett, nem tehetett így. Az ő sorstragédiájuk megírására vállalkozott a pályája nagy részében inkább verseket publikáló Oravecz Imre. Ezt alapozta meg első regénye, a 2007-ben megjelent Ondrok gödre.
A 2012 végén megjelent Kaliforniai fürj az Árvai család történetét meséli tovább. A regény arra a paradoxonra épít, hogy minél inkább gyarapodnak az Újvilágban, annál nehezebben térhetnek vissza az óhazába. A történet két helyszínen játszódik. Az egyik Kalifornia, ahol az író maga is több évet élt.
Oravecz regénye amennyire századfordulós történelmi tabló, annyira az ezredforduló keserű tükre is. A félmillió külföldön boldogulást kereső magyar szomorú aktualitást ad a témának.
Hogy miért kell elmenni szülőföldünkről ahhoz, hogy emberi körülményeket teremtsünk a családunknak? Lesújtó, hogy alig száz évvel később pontosan ugyanezt a kérdést kell feltenni – mondja a szerző.