Az őszi szemeszter megkezdésével nem csak a tanulmányok kezdődnek meg a főiskolások számára, hanem lakhatásról is gondoskodniuk kell a fiataloknak. Van, aki albérletet keres és olyan is akad, aki kollégiumba szeretne bekerülni.
Körkérdésünkből kiderült, hogy sem az albérlet, sem pedig kollégium nem rosszabb, de nem is jobb, mint a másik. Van, aki az albérlet nyugalmát keresi, de van, aki szerint a kollégiumi élet a jobb.
– Én kolis vagyok egyértelmű, hogy a kolis. Az egész arról szólna, hogy egy közösséget építsünk szerintem. Aki albérletben van az sose fogja átérezni azt, ami ott van a kollégiumban – mondta Asztalos Gergely.
Kollégiumi szobát viszonylag könnyen lehet találni. A több mint 400 férőhelyes diákszállásra szinte mindenki bekerül, aki szeretne. Varga Dorottya ugyan idén albérletben lakik, de ő is utána járt, nehéz lenne-e bekerülni.
– Abszolút nem nehéz,van egy pályázat. Ezt a pályázatot a legtöbb pályázó meg szokta nyerni. Az, hogy milyen szobába fog kerülni az más kérdés, de egyébként könnyű megnyerni a pályázatot – tette hozzá Varga Dorottya.
Albérletet valamivel nehezebb találni. Vagy hosszasabb utánajárás szükséges, vagy ismerős segítségét érdemes kérni.
– Nagyon sok főbérlő nem hirdeti meg online felületen, vagy az Ingyen piacba. Nagyon sokan ismerősök által találnak albérletet, mi is olyan ismerősön keresztül találtunk szállást, aki itt él és dolgozik. – mondta Dorottya.
A kollégiumi szoba már 20 ezer forint körüli áron kapható, lakást viszont 35-ezertől, akár 60 ezer forintig is lehet választani. Ennek ellenére sokan még 40 kilométerről is a bejárást választják, Sok esetben nem csak a szállásért, hanem az oktatásért is fizetni kell.
A szállás kiválasztásánál a diákok nagyon körültekintően járnak el. Számításba veszik anyagi lehetőségeiket és azt is mérlegelik, hogy milyen előnyökkel jár, akár a kollégium, akár az albérlet, akár az ingázás.