Nem mindennapi Pázmány kötetek kerültek elő a gyöngyösi Szent Bertalan Kincstár könyv-gyűjteményének feldolgozása során. A két darab 1695-ös kiadású könyv a magyar széppróza egyik úttörőjének számító esztergomi érsek prédikációit tartalmazza. A kötetek különlegességét viszonylagos ritkaságuk mellett a gyöngyösi vonatkozású possessori bejegyzések adják.
Barsi János, a Szent Bertalan Kincstár vezetője a gyűjtemény legkevésbé ismert, és eddig legkevésbé feltárt részébe vezet bennünket. Itt van kiállítva a Pázmány Péter ünnepnapokra szóló prédikációit tartalmazó két kötet. A könyveket eddig is itt őrizték, ám most Farkas Gábor Farkas, az OSzK Régi Nyomtatványok Tárának vezetője megvizsgálta ezeket, s kiderült, különleges darabokról van szó. Még úgy is, hogy ezek Pázmány posztíliájának csak 1695-ből való, későbbi kiadásai.
Pázmány műve az egyik legalapvetőbb prédikációs gyűjtemény volt a 17-18. századi Magyarországon. Egyfajta vezérfonalként szolgált az egyháziak számára. Az 1695-ös kiadásból összesen 65 példány van a tudósok látókörében. Emiatt még nem lenne különleges dolog a két gyöngyösi könyv felfedezése. Viszont mindkét példánynak külön története van.
Helyi vonatkozása a köteteknek, hogy a gyöngyösi származású Szécsényi György esztergomi érsek adatta ki elődje munkáját. Barsi János szerint a legizgalmasabb mégis az a tény, hogy a könyvek a jezsuita rend feloszlatása után is Gyöngyösön maradtak.
– A rend feloszlatásával számba vették a rend hagyatékát, az óbudai egyetemre vitték fel a köteteket, és csak elszórt töredékek, mint a gyöngyösi élték túl ezt a begyűjtési hullámot, tehát ilyen szempontból is értékes anyagról beszélhetünk – mondta el Barsi János.
A Pázmány posztíliák, melyek a felfedezést követően is Gyöngyösön maradnak, hamarosan külön jelzetet kapnak, s mint Gyöngyös értékes könyvei lesznek feltöltve a nemzeti adatbázisba.