Nincs rivalizálás, egymás munkáját kiegészítve dolgozik Gyöngyösön a rendőrség, a városrendészet és a polgárőrség. Bár a hatáskörök mások, mindenki egy célért küzd, hogy biztonságos környezetet tartsanak fenn a városlakóknak. Fórum című műsorunkban szóba kerültek a közös járőrözések, az eddigi eredmények és a jövőbeli tervek is.
Illegális szemetelés elleni harc, vagy bűncselekmény közbeni tettenérés. Csak néhány olyan eset, amelyben a rendőrök, a közterület-felügyelők és a polgárőrök külön-külön, de egymás munkáját segítve tudnak intézkedni. A három szerv napi kapcsolatban működik együtt, ez az elmúlt években pozitív irányba változott.
– Ha visszagondolunk a korábbi évekre, akkor inkább a három szervezetet egyfajta befelé fordulás jellemezte, mindenki a saját feladatai mentén próbálta végezni a tevékenységét, viszont 2020-tól kezdődően, illetve az együttműködési megállapodás kiszélesítésével a szervek elkezdtek egymással információt megosztani, illetve egyfajta kiegészítő szerepként látjuk el a szolgálatot. – mondta Ferenczy Dániel, a Városrendészeti Igazgatóság igazgatója.
Mindhárom szervnél fontos év volt 2019, ugyanis akkor jött létre a Gyöngyös Város Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület, abban az évben lett új rendőrkapitánya a városnak, és új igazgatója a városrendészetnek. A polgárőr egyesület tagjai folyamatosan továbbképzik magukat, így vannak, akik már a mentősöknek is tudnak segíteni.
– 16 főnk rendelkezik olyan egészségügyi igazolvánnyal, amit felmutat, és akkor mentősnek, vagy akár orvos mellett bír közreműködni, és 12 főnknek van A1-A3-as drónpilóta alapfokú képzettsége, ezt még szeretnénk bővíteni A2-essel, ami azt jelenti, hogy hőkamerával, sima kamerával fölszerelt drónokat reptethetünk. – mondta Juhász Gábor, a Gyöngyös Város Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület elnöke.
Így az illegális szemét felszámolásában, eltűnt emberek keresésében, vagy a rendezvényeken a tömegben előforduló támadások észlelésében is tudnak segíteni.
A szabályellenes cselekmények felderítése mindennapos feladat, a rendőrség pedig most, a belvárosi útfelújítások miatt is kiemelten figyeli a közlekedőket akár úgy is, hogy láthatatlanná válnak a forgalomban.
– Több civil autónk van, mindig váltogatunk benne kamerákat, ez az úgy nevezett „pofátlanítási akció”, a kamerák felveszik a szabálysértéseket, a civil autó miatt nem tudják az emberek, hogy rendőrségi autó, és utána a kollégáim leállítják és szankcionálják az elkövetőket. – mondta Juhász János rendőr ezredes, a Gyöngyösi Rendőrkapitányság vezetője.
A szervek az iskolakezdésre is készültek, hogy a diákok nagyobb biztonságban kezdhessék meg a tanévet, a szüreten pedig a mezőőrök kapnak kiemelt feladatokat. Mint azt Ferenczy Dániel elmondta: a felügyelők továbbképezhetik magukat, így a két hatáskört integrálva a későbbiekben mezőőri feladatokat is elláthatnak, így már több szem többet lát nem csak a városban, hanem a külterületeken is.
Gyöngyösi értékek a filmvásznon