Szúrópróbaszerűen ellenőrzi a Nébih a piacokon és a boltokban árult mézeket. A szigorú ellenőrzésekre azért van szükség, mert azt gyanítják, hogy egyes termékekbe a nagyobb haszon reményében hamis, az Európai Unió határain kívülről származó mézet kevertek.
Pergetik a mézet az egyik gyögyösi méhészetben. Bár az idei termés az elmúlt évekhez képest jónak mondható, mégis megjelentek a hamisítványok a nagyáruházak polcain, ami nagy bosszúságot okoz a tisztességes méhészeknek. A szakemberek azt mondják, vannak, akik a téli időszakban megnövekedett keresletet próbálják így kihasználni.
– Mi magyarok büszkék vagyunk arra, hogy génmanipulációtól mentes területen termelünk. Az itteni növények tiszták, nem génmanipuláltak és innen származó mézeket gyűjtünk. Erre vonatkozó megkülönböztető jelzés nemsoká forgalomba kerül a termelői mézesüvegeken. A külföldről, más országokból, illetve az Európai Unión kívüli országokból származó mézeknél ez nem garantálható – mondta Bognár Éva, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökségi tagja.
Gyanús lehet tehát minden olyan méz, aminek a címkéjén származási helyként Európai Uniós és Európai Unión kívüli országok vannak megjelölve. Ezek a mézek ráadásul nem olcsók. Az ár tehát ez esetben nem garancia a minőségre. A Magyar Méhészeti Egyesület minden évben ellenőrzi a boltokban és piacokon árult mézeket.
– Ezeket a mézeket kiküldjük Brémába, ott ellenőrzés alá kerülnek. A méznek természetes alkotója a virágpor. A virágpor eredet megjelölésre alkalmas. Tehát ha nem EU-s származék a méz, akkor a virágpor analízisnél ez kibukik – emlékeztetett a szakember.
A hazai méhészek azt tanácsolják, csak termelőtől vásároljunk mézet. Így elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket. A Nébih már megkezdte a vizsgálatokat, szúrópróbaszerűen tesztelik a mézeket. Az a termelő, akinél kimutatják a hamisított méz jelenlétét, eredethamisítás és a fogyasztók megtévesztése miatt komoly bírságra számíthat.