Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Kullancsveszély

Kullancsveszély

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A jó idő beköszöntével megnő a kullancsveszély is. A magyarországi kullancsok 50%-a fertőzött valamilyen betegséggel. Míg az emberekre nézve a Lyme-kór, addig a kutyákra nézve a babéziózis jelenti a legkomolyabb veszélyt. Ráadásul a kullancscsípés megelőzésével ma már az év 365 napján foglalkoznunk kell.

Lyme-kór, agyvelő és agyhártya-gyulladás. Ezek a leggyakoribb, a kullancs váladékával terjedő betegségek. A szakemberek évről évre felhívják a figyelmet a kullancsok szakszerű, a kullancseltávolító kanállal történő eltávolítására. Így csökkenthetjük a fertőzésveszélyt.

– A legtöbb beteg körömmel tépi ki a kullancsot és ez egy érdekes dolog, mert nem csak a kullancs csípte áldozat fertőződik, hanem az a személy is, aki a körmével kitépte, ugyanis a köröm és ujjbegy között szétfröccsenő kullancs a körömágyi sebeken a testváladékával befertőzi a kullancsot eltávolító személyt is – figyelmeztetett dr. Kapiller Zoltán állatorvos.

Magas láz, levertség, véres vizelet. A kullancsok által terjesztett, a kutyákat veszélyeztető betegség, a babéziózis tünetei ezek. Az állatorvosok szerint napjainkban már az év 365 napján figyelnünk kell a kullancs elleni védelemre.

– Tény az, hogy ha hosszú távon gondolkodunk, az a két legdrágább, de leghatékonyabb, de legjobb nyakörv, azok tényleg fél évig védik az állatot a kullancs ellen. A cseppek maximum 1 hónapig védenek és időről időre ezeket a spoton készítményeket rácseppentős oldatokat valahogy a kullancsok megszokják és hatásukat vesztik. Ez területfüggő, hogy hol milyen a kullancspopuláció – sorolta Lipovszky András állatorvos.

A vizsgálatok szerint ma Magyarországon a kullancsok 50%-a fertőzött, ezek 98%-a pedig a Lyme-kór valamelyik baktériumát terjeszti. Éppen ezért embereknél és állatoknál egyaránt kiemelt figyelmet kell fordítani a kullancsok elleni védelemre.


Tovább az archívumra